HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Panel: Engelli Haklarına Giriş - Sosyal Devletin Engelli Hali

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

10:04 . 21 Mayıs 2024

Engelli Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında, 16 Mayıs 2024 tarihinde, İzmir Barosu,  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve KEDİ Otizm Derneği işbirliğiyle "Engelli Haklarına Giriş -  Sosyal Devletin Engelli Hali " konulu panel düzenlendi.

 

Moderatörlüğünü İzmir Barosu Engelli Hakları Komisyonundan sorumlu yönetim kurulu üyesi Av. Anıl Güler'in yaptığı panelde; komisyon üyemiz Av. E. Nurdan Anlı "Mevzuat - Ayrımcılık ve Sağlamcılık Ekseninde Engelli Hakları ", İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelsiz İzmir Şube Müdürü  Emine Koç "Yerel Yönetimlerde Engelli Çalışmaları " başlıklı sunumlarını paylaştı.

 

KEDİ Otizm Derneği Başkanı Serap Dikmen Ahmetoğlu'nun, dernek olarak engelli haklarına yaklaşımlarını ve engelli bireylerin yargı süreçlerinde yaşadıkları sorunları aktardığı panelde konuşan Av. Anıl Güler, İzmir Barosu olarak, engelli bireylerin, sağlık,  eğitim ve adalet ile diğer kamu hizmetlerine erişiminde karşı karşıya kaldıkları zorlukların,  hayırsever bir yaklaşımla ve acıma duygusuyla yapılan yüzeysel çalışmalar ile değil, engelli bireylerin toplumsal yaşama eşit ve ayrımcılıktan uzak bir biçimde katılımının sağlanmasıyla aşılabileceğini, İzmir Barosu olarak bu konudaki çabayı bir hak mücadelesi olarak gördüklerini ifade etti.

 

Paneldeki konuşmalar, işitme engelli bireyler için işaret dili çevirmeni tarafından anlık olarak aktarıldı.

 

Panelin ardından, İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz, baro olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yürüttüğü hak mücadelesinin bir parçası olduğumuzu belirterek katılımcılara teşekkür belgelerini sundu.

 

Panel kaydını aşağıda izleyebilirsiniz.