HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Avukatlara Hususi Damgalı Pasaport Başvuruları Hakkında

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

11:15 . 12 Şubat 2020

Pasaport Kanunu uyarınca; 15 yıl ve üstünde meslek kıdemi olan avukatlar hususi damgalı pasaport alma hakkına sahip kılınmıştır.

 

İlgili Yönetmelik 17 Ocak 2020 gün ve 31011 sayı ile  Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Nüfus Müdürlükleri tarafından avukatlık mesleğinde kıdemi on beş yıl ve üzeri meslektaşlarımız için başvurular alınmaya başlamıştır.

 

Avukatın eşi ile çocuğu da (mevzuattaki şartları taşımaları halinde) hususi damgalı pasaport alma hakkına sahiptir. (Pasaport Kanunu 14/a maddesi 5. ve 6. fıkraları  https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.5682.pdf).

 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, başvuru hakkına sahip avukatlar için özel bir talep formu hazırlamıştır.

 

Aşağıda bulunan talep formu bilgisayar ortamında doldurulduktan sonra, pasaport@izmirbarosu.org.tr mail adresine word belgesi olarak gönderilmesi gerekmektedir.

 

Kıdem ve mesleğe başlama tarihi kontrol edilip, gerekli düzenleme yapıldıktan sonra,  ıslak imzalı belge 2 iş günü içerisinde Alsancak Merkez Binamızdan teslim alınacaktır.

 

Formun üzerinde el ile doldurma veya düzeltme kabul edilmemektedir.

 

Başvuru formunda eş ve çocuk bilgilerinin de yazılı olması durumunda, forma ek olarak vukuatlı nüfus kayıt örneği de eklenerek İl Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmektedir.

 

Başvuru Formu için tıklayınız.

 

Avukatlara Hususi Damgalı Pasaport Düzenlenmesine Dair Yönetmelik Hakkında

 

 

Not : Mesleki kıdem süreniz yemin tarihiniz üzerinden hesaplanmaktadır. Kesin kıdem süreniz dosyanızda yapılacak ayrıntılı inceleme sonucu belirlenecektir.