HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Ceza ve Hukuk Alanlarında Kurgusal Duruşma Çalışmaları Yapıldı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

11:15 . 15 Nisan 2024

İzmir Barosu Staj Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen kurgusal duruşma çalışmaları yüz atmış stajyer avukat meslektaşımızın katılımı ile 28.03.2024 tarihinde düzenlendi.

 

Özel Hukuk ve Ceza Hukuku alanlarında düzenlenen çalışmanın açılışında konuşan İzmir Barosu Staj Eğitim Merkezinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Av. Aylin Aras Öztürk kurgusal duruşma çalışmalarının önemine değinerek çalışmaların bir bütün olduğunu ve bir davanın müvekkil görüşmesi ile başlayıp, son aşamasına kadar takibinde dikkat edilmesi gereken usul ve esaslara yönelik çalışmaların duruşma pratiğinin de çok önemli olduğunu belirterek "kurgusal davalarda önemli olanın dava kazanmak ya da kaybetmekten ziyade usul yönünden neler yapılması gerektiği yönünde farkındalık kazanmak, bu anlamda İzmir Barosuna bu çalışmalarda desteğini esirgemeyen eğitimlerde yer alan meslektaşlara ve baro emekçilerine teşekkürlerimi iletiyorum "dedi.  Bunun yanında önümüzdeki haftanın Avukatlar haftası olduğuna vurgu yaparak, stajyer avukatlar komisyonunun  da 5 Nisan 2024 tarihinde  özlük sorunları başta olmak tüm sorunlarına dikkat çekmek üzere bir basın açıklaması yapacağını  hatırlatarak tüm stajyer avukatları basın açıklamasına davet etti. 

 

Çalışmanın kapanışını yapan İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz ise çalışmanın hazırlanmasında katkısı olan kolaylaştırıcı meslektaşlarımıza teşekkür ederek başladığı konuşmasında "Mesleğe hazırlık dönemi olan staj çok zor bir dönem olduğunu, bu anlamda kurgusal duruşmalarda beyanda bulunmak, tanıkları sorgulamak ya da usul açısından tartışmalar yapmak meslek yaşantısında dikkat etmeniz gereken noktaları farketmeniz açısından önemli.  *Bu alanlar bizim sözümüzü söylediğimiz alanlar, doğru bilgi her zaman güçtür, doğru bilginin olduğu yerde de başarı vardır. Biz savunmanın temsilcisi olan avukatların olmadığı yerde  hak ihlallerinin tespiti, adaletin sağlanması mümkün değil. Avukatlık haftasına girdiğimiz bu hafta ne yazık ki meslektaşlarımız halen müvekkilleri ile özleştirilerek  şiddete uğruyor, stajyer avukatlar da ne yazık ki özellikle özlük hakları ile ekonomik bakımından çok ciddi sıkıntı yaşıyor. Gelecek hafta 5 Nisan 2024'de bizimle beraber stajyer avukatlarımız da basın açıklaması yapacak. Sizlerin sıkıntılarını dile getirecekler. Desteğiniz çok önemli. Hepinizi basın açıklamalarına bekliyoruz. 27.04.2024 tarihinde de Ankara'da bir eylem planı gerçekleştirilecektir sizlerin de katılımı bizim için çok önemli ve değerlidir ." dedi.