HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Tahir Elçi'ye Sözümüz Var: Katiller Cezasız Kalmayacak!

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

11:54 . 13 Haziran 2024

"Buraya bakın, burada, bu kara mermerin altında,

Bir teneffüs daha yaşasaydı,

Tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür,

Devlet dersinde öldürülmüştür."

 

Ece Ayhan

 

TAHİR ELÇİ'YE SÖZÜMÜZ VAR: KATİLLER CEZASIZ KALMAYACAK!

 

Diyarbakır Barosu Başkanı meslektaşımız Av. Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili davada Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık polisler hakkında beraat kararı vermiş bulunmaktadır.

 

Gerek yargılama süreci gerekse öncesinde yürütülen soruşturmada yaşananlar beraat kararı ile birlikte değerlendirildiğinde, toplumda adalet ve vicdan duygusunu zedeleyen cezasızlık olgusunun yeni bir örneğini yaşadığımız gerçeği açıkça ortadadır.

 

Olaydan sonra yürütülen soruşturmada, savcılar birkaç kez değiştirilmiş, olay yeri incelemesi cinayetten beş ay sonra yapılabilmiştir. Polis kamerasının olay anına ilişkin kaydında kesinti saptanmış, sokakta ve yakındaki iş yerinde yapılan kamera kayıtlarının tutulduğu hard disklerin boş olduğu tespit edilmiştir.

 

İddianame olaydan dört buçuk yıl sonra hazırlanmış, yargılama beş yıl sonra başlayabilmiştir. Yıllardır devam eden yargılama sürecinde, maddi gerçeğin ve sorumluların ortaya çıkması için verilen hukuksal mücadele sürekli olarak engellenmiştir.

 

Adaletin gerçekleşmesinin mahkemelerden değil, Saray'dan talep edildiği şu günlerde verilen beraat kararı, yargı mekanizmasının ülkemizin faili meçhuller cehennemine dönüşmesinde bir araç haline getirildiğinin açık bir kanıtıdır. Sivas Katliamı ve benzer davalarda verilen zamanaşımı kararları, bu ve benzeri davalarda verilen beraat kararları, suçluların korunduğunu ortaya koymaktadır.

 

İzmir Barosu olarak, insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün savunucusu, barışın elçisi, dostumuz ve meslektaşımız Tahir Elçi'nin öldürülmesinin ardındaki karanlığın aydınlatılması, suçluların cezalandırılması yönündeki çabamızdan asla vazgeçmeyeceğiz.

 

Saygılarımızla.