HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Kararlıyız: Tahir Elçi Cinayeti Karanlıkta Kalmayacak!

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

20:15 . 12 Haziran 2024

Av. Tahir Elçi'nin, Diyarbakır Barosu Başkanı olarak görev yaptığı dönemde, 2015 yılında Sur ilçesinde, Dört Ayaklı Minare önünde öldürülmesiyle ilgili davanın karar duruşması, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

 

Baro Başkanımız Av. Sefa Yılmaz, Başkan Yardımcısı Av. Zöhre Dalkıran, Sayman Av. Emre Öktem ve Yönetim Kurulu üyeleri Av. Gamze Şimşek ile Av. Aylin Aras Öztürk’ün de aralarında olduğu çok sayıda baro, hukuk kurumu ve uluslararası kurumların temsilcilerin katıldığı duruşmada savcı, sanık polisler hakkındaki beraat mütalaasını yineledi.

 

Sanık polislerin SEGBİS aracılığıyla katıldığı duruşmada, Av. Tahir Elçi’nin kardeşi Mehmet Elçi ve Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren, mahkeme heyetine ve yapılan yargılamaya sert eleştirilerde bulundular. Mehmet Elçi, cinayetin planlı olduğunu ve yeterli delil toplanmadığını belirtti. Eren ise olayın siyasi bir suikast olduğunu vurgulayarak, mahkemenin adil karar vermek ve gerçeğin ortaya çıkması için çaba dahi göstermediğini söyledi.

 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Erinç Sağkan ise savcının sanıklar lehine tavır almasını eleştirdi ve mahkemeye güvenmediklerini ifade etti.

 

Duruşmada söz alan İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz, “9 yıldır yargılaması bitmeyen bir katliam dosyasının karar duruşmasına tanıklık etmeye geldik. Değerli dostumuz, arkadaşımız Avukat Tahir Elçi, bu kadim şehirde barış talebini dile getirdiği için katledildi. Bu cinayet, kameralar karşısında, gözleri görmek istemeyenlerin karşısında işlendi, herkes gözünü kapattı, kamera kayıtları silindi. Diyarbakır Barosunun ortaya koyduğu rapor olmasaydı, bu kovuşturma dahi olmayacaktı. Taleplerin gerekçesiz reddedildiği, delillerin karartıldığı bu dosyada ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi ve delil yetersizliği sebebi ile bugün burada bir karar verilecek. Bu dosyanın delillerinin toplanmaması kimin kusuru? Ne yazık ki bugün burada eksik bir soruşturma yapılmasının ve gerçek bir yargılama yapılmamasının etkilerini görüyoruz. Bu sebeple, mahkeme bu eksiklikleri gidermek adına bu aşamaya kadar katılan vekillerince dile getirilen talepleri yeniden gözden geçirmeli ve tüm talepler kabul edilmelidir.” ifadelerini kullandı.

 

Duruşmada katılan vekilleri, cinayetin delillerinin toplanmadığını ve soruşturmanın yetersiz kaldığını belirtti. Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun dinlenilmesi yönündeki talebin önce kabul edilip, ardından savcının talebi doğrultusunda celse arasında verilen gerekçesiz bir ara kararla bu karardan vazgeçilmesi ve olay yeri incelemesinin geç yapılması, yine mahkeme heyetince keşif yapılmaması eleştirildi. Katılan vekilleri ve baro başkanlarının söz almasının ardından mahkeme heyetinin kararı beklenmeksizin alkışlarla duruşma salonu terkedildi.

 

Sonrasında Av. Tahir Elçi'nin katledildiği Dört Ayaklı Minareye yürüyüş yapılarak basın açıklaması yapıldı.

 

Mahkemenin 3 sanık polis yönünden beraat karar verdiği öğrenildi.