HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

İzmir Barosu 12. İş Hukuku Günleri Sempozyumu Tamamlandı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

10:04 . 14 Mayıs 2024

İzmir Barosu tarafından düzenlenen 12. İş Hukuku Günleri Sempozyumu, bu yıl Ocak ayında hayatını kaybeden Hakim Şahin Çil'in anısına yapıldı.

 

10-11 Mayıs tarihlerinde İzmir Bölge Adliye Mahkemesinde dört oturum olarak gerçekleştirilen sempozyumda iş hukukunun güncel meseleleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesi ( AYM ), Yargıtay kararları  ve Bölge Adliye Mahkemesi  (BAM) kararları doğrultusunda ele alındı.

 

Açılış konuşmasını yapan İzmir Barosu Başkanı Avukat Sefa Yılmaz iş hukukunun güncel sorunlarının, AİHM, AYM, Yargıtay ve BAM kararları doğrultusunda değerlendirilmesinin önemine dikkat çekerek, semineri hazırlayan  İş Hukuku Komisyonuna, katkı sunan konuşmacılara ve tüm katılımcılara teşekkürlerinin ardından Hakim Şahin Çil’i andı. 

 

Hakim Çil anısına gerçekleştirilen barkovizyon gösteriminin ardından sempozyumun 10.05.2024 tarihli ilk oturumu İzmir Bakırçay Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevil Doğan tarafından  “Sosyal Güvenlik Hukuku Uygulamalarının AİHM, AYM ve Yargıtay Kararları Işığında Değerlendirilmesi” başlıklı tebliği ile gerçekleştirilirken oturum moderatörlüğü İzmir BAM 10. Hukuk Dairesi Başkanı Hakim Ercan Turan tarafından yapıldı.

 

İzmir Barosu Üyesi Av. Erkan Göbekçin’in moderatörlüğünü yaptığı sempozyumun ikinci oturumda ise Çalışma ve Toplum Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Murat Özveri tarafından “Toplu İş Hukuku ve Sendikal Hakların Amaç ve Etkinliğinin Yargı Kararları ve Uygulamalar Kapsamına Değerlendirilmesi” tebliği ile gerçekleştirildi.

 

Sempozyumun 11.05.2024 tarihli ikinci günün ilk oturumu ise Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Mustafa Alp’in moderatörlüğünde gerçekleşirken, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Deniz Ugan Çatalkaya tarafından “Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay İçtihadında İş Sözleşmesinin İşverence Feshi Bağlamında İşçinin Temel Hak Ve Özgürlükleri” tebliği ele alındı. 

 

İkinci oturum ise İzmir BAM 15. Hukuk Dairesi Üyesi Hakim Senem Turan’ın moderatörlüğünde gerçekleşirken Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hande Heper Aykaş tarafından “İş Sözleşmesinin Kurulmasında ve Sona Ermesinde İşçinin İradesinin Yargı Kararları Bağlamında Değerlendirilmesi”  başlıklı tebliğ sunuldu.

 

Oturum sonlarında  moderatör ve konuşmacılar tarafından katılımcıların soruları yanıtlanırken konu başlıkları hakkında genel görüşme yapıldı. İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz tarafından konuşmacılara katılım ve teşekkür belgeleri taktim edildi.