HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Su Yaşam Hakkıdır! Hakkımıza Sahip Çıkıyoruz!

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

16:28 . 02 Nisan 2024

22 Mart Dünya Su Günü için İzmir Barosu, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Tabip Odası, Ege Kent Konseyleri Birliği, Konak Kent Konseyi, DİSK, KESK, İzmir Yaşam Alanları ve EGEÇEP  ile hazırlanan program kapsamında, Kıbrıs Şehitleri Caddesi Üzerinden Türkan Saylan Kültür Merkezi Önüne Kadar, "Dünya Su Günü Farkındalık Yürüyüşü" ve  basın açıklaması yapıldı.

 

Açıklamada, Birleşmiş Milletlerin 2024 yılı temasının “Suyu Barış İçin Kullanmak” olduğu, her canlı için sağlıklı suya erişim hakkının korunarak yönetilmesi, suyun korunması ve doğru kullanılması, havzalardaki kirlilik riskinin engellenmesi, kirlilik riski taşıyan konut, sanayi, enerji, madencilik sektörlerine karşı mücadelenin büyütülmesi, tarımsal su kaynaklarının doğru yönetilmesi için yerel yönetimler başta olmak üzere herkese ortak hareket etme çağrısında bulunuldu.

 

Basın açıklamasının ardından Türkan Saylan Kültür Merkezinde, “Su Krizine Doğru İzmir’in Suyu” konulu panel yapıldı. Panelin kolaylaştırıcılığı DEÜ Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Uzmanı Dr. Ahmet Soysal tarafından yapıldı. Panelde, İzmir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu Üyesi Avukat Arif Ali Cangı, İYTE Uluslararası Su Kaynakları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Baba, İnşaat Mühendisleri Odası Önceki Dönem İzmir Şube Başkanı Gürkan Erdoğan ve DEÜ Deniz Bilimleri Bölümünden Prof. Dr. Doğan Yaşar, panelist olarak yer aldı.

 

Yapılan etkinliklere İzmir Barosu adına Baro Başkanı Sefa Yılmaz ve Kent ve Çevre Komisyonundan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Şefika Yıldırım Sert Katıldı.