HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Geçici Bakımevlerini Ölüm Kamplarına Çevirmenize İzin Vermeyeceğiz!

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

16:15 . 02 Nisan 2024

25.03.2024 tarihinde Kemalpaşa Belediyesi önünde yapılan eyleme, İzmir Barosu adına Yönetim Kurulu Üyesi Av. Şefika Yıldırım Sert ile İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Üyesi Av. Fadimenur Kaya, Av. Bilge Berk ve Av. Banu Aşkın İnce katıldı.

 

Eylemde söz alan Av. Şefika Yıldırım Sert,  Kemalpaşa Geçici Hayvan Bakımevinde yaşananlardan duyduğu üzüntüyü, Türkiye'de birçok bakımevinde benzer hak ihlallerinin yaşandığını, bu acı ve utanç dolu tablolardan,  başta Hayvanları Koruma Kanunundaki yükümlüklerini yerine getirmeyen / kanunu ihlal eden belediyelerin, denetleme yükümlülüğünü yerine getirmeyerek, ihlallere göz yuman devlet kurumlarının,  "Sokakta hayvan olmaz " söylemleri ile bu hukuksuzluklara ve keyfi uygulamalara zemin hazırlayan siyasi iktidarın; etkin soruşturma, kovuşturma yürütmeyen, cezasızlık politikalarını sürdürerek adeta bu  katliamlara  çanak tutan  yargının sorumlu olduğunu dile getirdi.  Konuşmasını,  "İzmir Barosu olarak tüm belediye ve denetimle yükümlü kurumlara sesleniyoruz! Geçici bakımevlerini ölüm kamplarına çevirmenize izin vermeyeceğiz. Kanundan doğan sorumluluklarınızı yerine getirmemeniz halinde gerekli tüm adli ve idari başvuruları yapacağımızdan, sürecin takipçisi olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.  Biliniz ki, sokakta yaşayan hayvanlar yalnız değildir. Biz varız!" diyerek sonlandırdı.

 

İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Üyesi meslektaşlarımızın, 28.02.2024 tarihinde, Kemalpaşa Bakımevine yaptıkları ziyaret sırasında tespit edilen,  Hayvanları Koruma Kanununa aykırılıklar ile ilgi  suç duyurusunda bulunulmuş, idari başvurular yapılmış olup; sosyal medyaya yansıyan son görüntüler ile ilgili gerekli adli ve idari başvurular yapılacaktır.

 

# SokaktaYaşayanHayvanlarYanızDeğildir