HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Taşıma Seçmen İle Seçimlere Müdahale Edilmesi Kabul Edilemez!

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

14:30 . 02 Nisan 2024

ORTAK AÇIKLAMA

2 NİSAN 2024

TAŞIMA SEÇMEN İLE SEÇİMLERE MÜDAHALE EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ!

BASINA VE KAMUOYUNA

 

31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesi bölgede birçok il ve ilçe merkezinde seçmen sayısı ve nüfus yoğunluğuyla orantılı olmayan asker veya polislerin seçmen olarak kaydedildiği, bu kayıtlara yapılan itirazların ise ilçe seçim kurullarınca reddedildiği basına yansımıştı.

Ancak Yüksek Seçim Kurulu'nun seçime gölge düşürecek bu duruma sessiz kalması nedeniyle 31 Mart 2024 tarihinde yapılan seçimlerde bölgede birçok il ve ilçe merkezinde asker veya polislerin toplu oy kullandıklarına ilişkin görüntüler basına yansımıştır.

 

İlçe seçim kurullarının konuya ilişkin ret kararı gerekçelerinde; jandarma veya emniyet müdürlüklerinden gelen yazılara dayanıldığı, bu yazılarda asker veya polislerin seçim günü yapılacak görevlendirilme kapsamında seçmen olarak belirtilen merkeze kaydedildiği belirtilmiştir. Ancak seçim günü asker ve polislerin güvenlik tedbiri çalışmasına dahil olmadan sabahın erken saatlerinde oy kullanıp şehri topluca terk ettiklerine dair görüntüler, bu kişilerin güvenlik ihtiyacı kapsamında seçim bölgelerinde olduğu konusunda kamuoyunda ciddi şüphelere yol açmıştır.

Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı temel insan haklarından olup demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Halk iradesinin hiçbir etki altında kalmadan serbestçe sandığa yansıması da seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının vazgeçilmez temel unsurudur. Anayasa'nın 67. maddesine göre seçimler yargı yönetim ve denetimi altında yapılır. Asıl olanın güvenlik ihtiyacının olup olmadığının ilçe seçim kurulları tarafından belirlenmesi olduğu, bu anlamda ilçe seçim kurullarının tamamen jandarma veya emniyet müdürlüğünden gelen yazıları mutlak doğru olarak kabul ederek itirazları reddetmesi, yargının seçimler üzerindeki yargısal yönetim ve denetim yetkisine gölge düşürmüştür.

 

Sonuç olarak belirtmek isteriz ki; 31 Mart 2024 seçimlerinde il ve ilçe merkezlerine binlerce asker veya polisin seçmen olarak kaydedilmesiyle seçimlerin serbest ve adil olma ilkeleri ihlal edilmiştir. Özellikle az farkla belediye başkanlığının el değiştirebildiği ilçe merkezlerine binlerce asker ve polisin seçmen olarak kaydırılması seçim sonuçlarının meşruiyetini de tartışılır hale getirmiştir. Seçimlerin meşruiyetini tartışılır hale getiren bu uygulamalar demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir.

 

1. ADANA BAROSU

2. ADYAMAN BAROSU

3. AĞRI BAROSU

4. BATMAN BAROSU

5. BİNGÖL BAROSU

6. BURDUR BAROSU

7. DİYARBAKIR BAROSU

8. HAKKARİ BAROSU

9. IĞDIR BAROSU

10.ISPARTA BAROSU

11. İZMİR BAROSU

12.KARS BAROSU

13.MARDİN BAROSU

14.MUŞ BAROSU

15.SİİRT BAROSU

16.ŞANLIURFA BAROSU

17.ŞIRNAK BAROSU

18. TEKİRDAĞ BAROSU BAŞKANI

19.TUNCELİ BAROSU

20.VAN BAROSU

21.ZONGULDAK BAROSU