HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

CMK Ücret Tarifesini Kabul Etmiyoruz

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

12:15 . 15 Ocak 2024

13 Ocak 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan CMK Görevlendirmelerine Yapılacak Ödemelere İlişkin Ücret Tarifesi, avukatın emeğinin sömürüsü belgesidir.

 

Bu tarifeyle CMK görevi ücretleri, yeniden değerleme oranı gözetilerek sadece %58 oranında arttırılmıştır. Ülkemizde yaşanan benzeri görülmemiş ekonomik altüst oluş sürecinde, yurttaşların yaşadığı mağduriyeti gidermeye dahi yetmeyen ve arka arkaya yapılan asgari ücret artışları ortadayken, aynı dönemde hiçbir artış yapılmayan CMK ücretlerine getirilen yeni düzenleme asla kabul edilemez.

 

Avukatlar olarak hem itibarsızlaştırmanın, hem fiziksel şiddetin hem de ekonomik şiddetin mağdurlarıyız.

 

Ayakta kalmakta, nefes almakta zorlanıyoruz. Özellikle genç meslektaşlarımız, ekonomik düzenin yarattığı zorluklarla karşı karşıya geldiğinde, mutsuzluğun ve umutsuzluğun sürüklediği bir zeminde var olma savaşı veriyor.

 

Avukatın, bir kamu hizmetinin öznesi olarak var olduğu en belirgin alan, CMK görevlendirmeleridir.  Bu kamu hizmetinin için belirlenen ücret, asla bu hizmetin, verilen emeğin karşılığı olarak kabul edilemez.

 

Bu onurlu mesleği seçerken, sürdürürken yaşadığımız zorluklara karşı sessiz kalmadık, kalmayacağız!

 

Avukatı itibarsızlaştıran, yok sayan, gereksiz gören anlayışa boyun eğmeyeceğiz!

 

Yaşadığımız ekonomik ve fiziksel şiddete karşı ne dün sustuk, ne bugün susuyoruz, ne de yarın susacağız!

 

İzmir Barosu Yönetim Kurulu olarak, belirlenen bu sefalet ücretlerine karşı, biz avukatların emeğinin sömürülmesine karşı yeni CMK asgari ücret tarifesine karşı tepkimizi göstermek için, hakkımızı savunmak için, 15 Ocak Pazartesi günü (bugün) Bayraklı Merkez Adliye Binasında,  Baro vestiyeri önünde oturma eylemine başladık.

 

Avukatlık Kanununun 95/1. maddesinde yönetim kurulunun görevleri kapsamında sayılan “Avukatlık onurunun ve meslek düzeninin korunmasını, mesleğin adalet amaçlarına uygun olarak bağlılık ve onurla yapılmasını sağlamak” için,15.01.2024 tarihinden itibaren bir hafta süre ile OCAS’ın, kadın ve çocuğa yönelik şiddet ve istismar dosyaları ile acil görülen diğer işler hariç olmak üzere kapatılmasına karar verilmiştir.    

 

Tüm avukat ve stajyer avukat meslektaşlarımızı oturma eylemine katılmaya, bir arada, yan yana, omuz omuza olmaya ve mesleğimize yapılan bu saldırıya karşı mücadele etmeye çağırıyoruz.

 

Saygılarımızla.