HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Polis Şiddetine Maruz Kalarak Ağır Yaralanan Meslektaşımızın Duruşmasında İzmir Barosunun Katılma Talebi Kabul Edildi

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

18:10 . 25 Eylül 2023

13 Şubat 2015 tarihinde mesleki faaliyeti sebebiyle katıldığı basın açıklamasında meslektaşımız Av. Erdoğan Akdoğdu, kolluğun ağır saldırısına maruz kalmış ve TOMA’dan sıkılan tazyikli su nedeniyle gözünden yaralanmışken sorumlular hakkında yapılan şikâyet takipsizlikle sonuçlanmıştı.

 

Ancak Anayasa Mahkemesinin Anayasa'nın 17/3. maddesinde düzenlenen “insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının maddi ve usul boyutuyla ihlal edildiği” yönündeki kararı üzerine, soruşturma yeniden başlatılarak TOMA’dan su sıkan polis memuru hakkında “kasten yaralama” suçlaması ile kamu davası açıldı. İzmir 26. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın 19 Eylül 2023 tarihli ilk duruşmasına, İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Zöhre Dalkıran ve Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gamze Şimşek katıldı.

 

Av. Zöhre Dalkıran'ın "Baroların Avukatlık Kanunu gereği doğrudan hak ihlallerine karşı avukatlık mesleğini ve meslektaşları savunmak ve bu konuda her türlü yasal girişimde bulunmak zorunda olduğunu" belirterek İzmir Barosu adına davaya katılma talebinde bulunması üzerine Mahkeme, talebi kabul etti.

 

Mahkeme ara kararının benzer dosyalarda örnek olmasını umuyor, meslektaşlarımıza yönelen her türlü şiddetin son bulması için mücadeleye devam edeceğimizi ve meslektaşlarımızın mesleki faaliyetleri sebebiyle mağduru oldukları dosyaların takipçisi olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz.