HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

İzmir Barosuna Yapılan Saldırı Kabul Edilemez

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

16:51 . 02 Haziran 2023

Ege Üniversitesi öğrencilerinin, Onur Haftası kapsamında, 02.06.2023 tarihinde yapmayı planladıkları piknik etkinliğine Rektörlük izin vermemiş, bu nedenle öğrenciler yasaklamaya karşı İzmir Barosu önünde Özgür Kürsü'de bir basın açıklaması yapmak istemişlerdir.

 

Basın açıklamasına izin vermeyen emniyet güçleri, öğrencilere ve orada bulunan yönetim kurulu üyelerimize ve diğer meslektaşlarımıza şiddet uygulamışlar ve biber gazı ile saldırmışlardır.

İzmir Barosu LGBTİQ+ Hakları Komisyonu'ndan sorumlu yönetim kurulu üyemiz Av. Gamze Şimşek ile meslektaşlarımızın ve yurttaşlarımızın bir kısmı darp edilmiş, İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Zöhre Dalkıran ve diğer katılımcılar biber gazından etkilenmişlerdir.

 

İzmir Barosu Özgür Kürsüsü, İzmir'deki tüm yurttaşların düşünce ve ifade özgürlüklerini sonuna kadar kullanabilecekleri, hak arayışlarını dile getirebilecekleri sembol niteliğinde bir buluşma noktasıdır ve İzmir Barosu merkez binası sınırları içindedir.

 

Baromuza, meslektaşlarımıza ve yurttaşlarımıza yönelik bu saldırıyı lanetliyor ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı bildiriyoruz.

 

Saygılarımızla.