HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Türkiye’nin Yeni Yüzyılında Basın Açıklamasına Bile Tahammül Edilmiyor!

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

16:30 . 02 Haziran 2023

Ege Üniversiteli LGBTİQ+ların, Onur Haftası kapsamında 02.06.2023 günü üniversite kampüsünde yapmayı planladıkları "Onur Pikniği" hedef gösterilmiş, İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz’ın Emniyet Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi Rektörlüğü ile pikniğin yapılmasının sağlanması için gerekli önlemlerin alınmasını yönündeki talebine karşın etkinliğe izin veren üniversite yönetimi sonrasında etkinliği iptal etmiştir. 

Yaşanan gelişmeler üzerine üniversite öğrencileri Baro Başkanımız Av. Sefa Yılmaz’ın davetiyle İzmir Barosu önünde Özgür Kürsü’de açıklama yapmak üzere davet edilmişler ancak yapılan tüm görüşmelere karşın polis basın açıklaması yapmak isteyen öğrenciler ile açıklamanın yapılmasını sağlamaya çalışan avukatlara müdahale etmiştir.

 

Meslektaşlarımız Darp Edildi

 

Müdahale esnasında İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Zöhre Dalkıran, meslektaşlarımız ve öğrenciler biber gazına maruz kalmış, İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Gamze Şimşek, bazı meslektaşlarımız  ile bir kısım üniversite öğrencisi darb edilmiştir. 

 

Tüm Engellemelere Rağmen Basın Açıklaması Yapıldı

 

Müdahale sonrasında polis kordonu arkasında İzmir Barosu önünde basın açıklaması yapılmış, yaşananları protesto eden İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Zöhre Dalkıran, yürürlükte olan Anayasaya göre şiddet içermeyen her türlü düşüncenin özgürce ifade edileceği basın açıklamalarının yasal olduğunu ifade ederek “Bugün İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından bu hak ihlal edilmiş, meslektaşlarımız darp edilmiştir. Bütün bunlara karşı biz ötekileştirilen herkesin yanında durmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Biat etmeyeceğiz. Nefrete inat yaşasın hayat demeye de devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.