HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Anayasa Değişikliği Teklifinin Hukuka Aykırılığı Konuşuldu

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

14:48 . 03 Şubat 2023

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tartışıldığı forum 02.02.2023 tarihinde İzmir Barosunda yapıldı. İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz'ın açılış konuşmasını yaptığı forum, İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezinden sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Av. Elçin Kılınçer Ot'un söz konusu teklife ilişkin İzmir Barosu Başkanlığının yapmış olduğu basın açıklaması ve görüşünü iletmesi ile başladı. Devamında Av. Elçin Kılınçer Ot, avukatlar ve birçok STK temsilcisinin bulunduğu katılımcıları görüşlerini paylaşmaları için kürsüye davet etti.

 

Av. Mahmut Şeren, İzmir Feminist Kolektif adına Av. Sena Yazıbağlı Selanik, İzmir İnsan Hakları Derneği adına Av. Ali Aydın ile siyasi partilerin kadın kollarından ve kent konseylerinden gelen katılımcıların konuşmalarının ardından, önceki dönem İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel de değişiklik teklifine ilişkin görüşlerini iletti. Konuşmacılar tarafından, Anayasa’nın 24 ve 41. maddelerinde yapılmak istenen değişikliğin Anayasa’ya ve insan haklarına aykırı olduğu ve mücadeleden asla vazgeçmememiz gerektiği vurgulandı.

 

Forum baştan sona tutanak altına alındı. Forumda paylaşılan görüşler ışığında hazırlanacak sonuç bildirgesinin yakın zamanda İzmir Barosu resmi internet sitesinde yayınlanacağı bilgisi verildi.