HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Gorevi Başında Katledilen Meslektaşımız Av. Servet Bakırtaş'ın Duruşmasındaydık.

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

12:54 . 21 Ocak 2023

İstanbul Barosuna kayıtlı meslektaşımız Avukat Servet Bakırtaş’ı, 06.07.2022 tarihinde görevi başındayken katleden sanığın yargılandığı Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi 2022/7521 Esas sayılı dosyasının 19.01.2023 tarihinde gerçekleşen ilk duruşmasına Yönetim Kurulu üyemiz Av. Gamze Şimşek katıldı. 

 

Av. Gamze Şimşek “Bugün meslektaşımız öldürüldüğü için buradayız. Meslektaşımız kamu görevini yerine getirdiği ve sadece avukat olduğu için öldürüldü. Bu şekilde öldürülen ne ilk avukat ne de bir şeyleri değiştirmezsek son avukat olacak. Sanığın bu cinayeti tasarladığını ve uzun süre plan yaptığını görüyoruz. Sanığın plan yapma süreci içerisinde mahkemelerden caydırıcı kararlar çıksaydı, cezasızlık politikaları uygulanmasaydı, sanık belki de eyleminden vazgeçecek ve meslektaşımız bugün aramızda olacaktı. Meslektaşımız, etkin bir yargı ve adalet sistemi bulunmadığı için katledilmiştir. Bu nedenle yargının ağır sorumluluğu vardır. Kadın cinayetleri ne kadar politikse, avukat cinayetleri de en az o kadar politiktir. Avukatlık Kanunu’nun 95 ve 97. maddeleri gereği doğrudan hak ihlallerine karşı avukatlık mesleğini ve meslektaşlarımızı, Barolar olarak savunmak ve her türlü yasal girişimde bulunmak zorundayız.” diyerek İzmir Barosu adına davaya katılma talebinde bulundu.

 

Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren Mahkeme, katılma talebinde bulunan Baroların ve Türkiye Barolar Birliğinin taleplerini reddederek, duruşmayı 26.04.2023 günü saat 13.30’a erteledi. İzmir Barosu olarak davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz.