HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

İzmir Barosu, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ndeki İddialara İlişkin TİHEK’e Başvurdu

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

15:51 . 20 Nisan 2022

İzmir Barosu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na başvurarak, İzmir Geri Gönderme Merkezi'nce 21.04.2022 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan toplu sınır dışı işlemi ve kişilerden zorla “gönüllü geri dönüş” beyan formlarının imzalatılması sürecine dair işkence iddiaların ivedilikle incelenmesi ve toplu sınır dışı işleminin durdurulması yönünde ivedi harekete geçilmesi talebinde bulundu.

 

17.04.2022 tarihinden itibaren yaşanan sürecin anlatıldığı yazıda, etnik kökenleri nedeniyle zaten yıllardır kötü muameleye uğrayan Hazara kökenli ailelerin Taliban kontrolündeki konsolosluk görevlileriyle yüzleştirilmelerinin dahi insan haklarına aykırı olduğu ifade edilerek “Sığınma amacıyla başvuran kişilerin, Türkiye tarafından da resmen terör örgütü olarak tanımlanan bir örgütün temsilcileri ile görüştürülmeleri ve örgütün hüküm sürdüğü bir bölgeye gönderilmeleri amacıyla iradeleri harici, zorla yapılan işlemlere maruz bırakılmaları; AİHS md. 3, Anayasa md. 17, YUKK md. 4 ve Cenevre Sözleşmesi'nin 31. maddesi ile bağdaşmamaktadır.” denildi.

 

Yazıda ayrıca, yabancıların İzmir Barosu temsilcilerine 21.04.2022 tarihinde Göç İdaresi yetkililerince sınır dışı edilecekleri bilgisini iletmiş olmaları nazara alınarak; İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi'nde son bir ay içinde “gönüllü geri dönüş” beyanı alınan mültecilerin listesinin ivedilikle elde edilmesi, bu kişilerin gerçek iradelerinin ortaya konulabilmesi için çok ivedi olarak görüşme yapılarak; belirtili tarihten önce kurumdan kişilerin sınır dışı işlemlerinin durdurulması için kurumca gerekli önlemlerin alınması, avukat talebi bulunan kişilerin, avukat görevlendirmesi yapılabilmesi için İzmir Barosu Adli Yardım Servisi'ne bildirilmesi talep edildi.

 

KURUMA GÖNDERİLEN YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ