HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Yetkililere Sesleniyoruz: Eril Şiddeti Durdurun!

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

13:50 . 12 Ocak 2022

Katledilen kadın meslektaşımız Av. Dilara Yıldız için 12 Ocak 2022 tarihinde İstanbul Barosu önünde bir gerçekleştirildi. Törene, İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Perihan Çağrışım Kayadelen katılırken, törenle eş zamanlı olarak İzmir Adliyesi C Blok önünde bir basın açıklaması yapıldı. Meslektaşımızın Samsun'un Bafra ilçesindeki cenaze törenine ise İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel katıldı.

İzmir Adliyesi önünde Kadın Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu üyelerimizden Av. Elçin Kılınçer Ot tarafından okunan açıklamada şunlar dile getirildi:

 

Duydunuz değil mi? Yasaların eksiksiz uygulanmasını, önleyici, koruyucu tedbirlerin alınmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların uygulanmasını sağlamayanlar; dün bir kadını daha öldürdü.

 

Öğrendiniz değil mi? Katledilen kişi bir kadın, bir avukat, bir insandı. Eski nişanlısı tarafından, kendisini güvende sandığı kamuya açık bir alanda, polislerin olay yerine intikal etmesinden sonra, silahla katledildi.

 

Biliyorsunuz değil mi? Şimdi, yetkili ağızlardan taziyeler dile getirilecek, failin mutlaka cezalandırılacağına ilişkin alışkın olduğumuz sözler uçuşacak ortalıkta. Meslektaşımız Av. Dilara Yıldız ise bir daha kimseye sarılamayacak, yarını olmayacak. Yalnızca kadın olduğu için ve birine istemiyorum dediği için elinden alındı tüm hayatı, umutları, sevdaları, gelecek hayalleri. Sevdiği hiçbir şeyi yapamayacak artık. İstese de dünyayı dolaşamayacak, kendine ait bir hayat kuramayacak, koklayamayacak bir çiçeği artık. Yarına bir gelecek değil, kadın cinayeti sonucu öldürülmesinin derin üzüntüsü ve öfkesini bırakacak yalnızca.

 

Anlıyorsunuz değil mi? Dilara YILDIZ’ı katil bir eski nışanlı öldürmedi yalnızca. İkiyüzlü politikaların, cinsiyetçi söylemlerin sahipleri tetiği doğrudan çekmedilerse de silahı tutan el onlarındı, ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin bu kadar kolay işlenmesine yol açan zihniyetin sahipleri, samimi ve etkin bir mücadeleden kaçanlar, bir gecede İstanbul

Sözleşmesi'nden imza çekenler, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaları uygulamayanlar, kadınların yaşam hakkını koruma görevini yerine getirmeyen tüm yetkililer silahı tutan ele hayat veren bedenlerdi. Bu nedenle, Dilara YILDIZ’ın kanı onların da ellerine bulaştı. Yalnız Dilara’nın değil, bir istatistik verisi yapmaya, rakamlardan ibaret kılmaya, unutturmaya çalıştıkları, tüm eril şiddet kurbanı kadınların kanı bulaştı ellerine.

 

İzmir Barosu avukatları olarak eski nişanlısı tarafından katledilen meslektaşımız Dilara YILDIZ’ı çok büyük bir üzüntü ile anıyor, olayın takipçisi olacağımız ve failin/faillerin cezasız kalmasına izin vermeyeceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz. Meslektaşımızın ailesine ve hukuk camiamıza başsağlığı diliyoruz.

 

Cinayeti işleyen failler kadar; kadın cinayetlerine sebep olan, kadınların koruyacak yasaların uygulanmasına engel olan, bu yasaları sürekli tartışmaya açan herkesin bu cinayetlerden sorumlu olduğu bilinciyle bir kez daha yetkililere sesleniyoruz: ERİL ŞİDDETİ DURDURUN.