HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

İzmir Barosu Genel Kurulu Avukat Özkan Yücel’i Yeniden Baro Başkanı Seçti

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

18:28 . 12 Temmuz 2021

İzmir Barosu’nun hukuka aykırı bir şekilde beş kez ertelenen genel kurulu 10-11 Temmuz 2021 tarihlerinde Kültürpark 4 no’lu holde gerçekleştirildi.

 

Çağdaş Avukatlar Grubu adına Av. Özkan Yücel’in, Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu adına ise Av. Mustafa Çetin’in başkan adayı olarak girdiği seçimlerde kazanan Çağdaş Avukatlar Grubu oldu.

 

Genel Kurul'da 6 bin 706 meslektaşımızın kullandığı 6 bin 487 geçerli oydan Çağdaş Avukatlar Grubu, 4 bin 26 oy alarak seçimi kazanırken Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu ise 2 bin 424 oy aldı.

 

Seçim sonucunda Av. Özkan Yücel, İzmir Barosu Başkanlığı’nı ikinci kez kazanırken yönetim kurulu ise Av. Perihan Çağrışım Kayadelen, Av. Hüseyin Yıldız, Av. Ayşe Kaymak, Av. Yakup Gül, Av. Elçin Kılınçer Ot, Av. Sinan Balcılar, Av. Miray Sayman, Av. Şefika Yıldırım Sert, Av. Deniz Yılmazer ve Av. Mehmet Baran Selanik’ten oluştu.

 

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından konuşan İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, kazanılan başarının kişilerin değil; bir ekip başarısı, vazgeçmemenin, biat etmemenin, teslim olmamanın başarısı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

 

Riskleri Ne Olursa Olsun Mücadeleye Devam Edeceğiz

 

“Bundan 2,5 yıl önce kazandığımızda kimi yandaş medya mensupları ‘İzmir Barosu’nda barikatçılar kazandı’ diye manşet atmıştı. O gün İzmir Barosu’na insan haklarından, demokrasiden, hukuk devletinden yana, avukat hakları ve barolardan yana bir barikat kuracağız ve asla vazgeçmeyeceğiz demiştik. Bugün bunu başarmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün aldığımız sonuç, mücadeleye ne kadar ihtiyaç duyduğumuzun, mücadeleyi ne kadar sahiplendiğimizin göstergesidir diye düşünüyorum. O nedenle ben bugün bize hiçbir ayrım yapmadan destek veren bütün meslektaşlarıma iyi ki varsınız diyorum. Sizin için yeni dönemde de asla vazgeçmeden, asla teslim olmadan asla biat etmeden, kişisel riskleri ne olursa olsun mücadeleye etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Türkiye Barolar Birliği’ndeki Hukuku Teferruat Sayan Anlayışı Değiştireceğiz

 

“Önümüzde bir hedef var” diyen Av. Özkan Yücel sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye Barolar Birliği’nde var olan yönetme anlayışının küçük tek adam anlayışı olduğu konusunda fikirlerimizi daha önce ifade etmiştik. Orada bulunan küçük tek adamın yönetme anlayışı, iş yapma anlayışı, barolardan uzak, avukatlardan uzak, demokrasiden ve hukuk devletinden uzak bir anlayış demiştik. Barolar Birliği’ndeki anlayış, siyasi iktidarın peşine takılmış; hukuku teferruat sayar hale geldi demiştik. İşte şimdi önümüzde en önemli görevlerden biri duruyor. Hukuku teferruat saymayan, avukattan yana, barolardan yana, hukuktan yana, insan haklarından yana, demokrasiden yana bir yönetim için yola çıkma vaktidir. Şimdi sıra Türkiye Barolar Birliği’ndeki anlayışı değiştirmektir”dedi.

 

İLÇE SEÇİM KURULU BİRLEŞTİRME TUTANAĞI İÇİN TIKLAYINIZ