HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Basına ve Kamuoyuna

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

10:42 . 22 Nisan 2021

N.... isimli kişinin sosyal medya ve özellikle Twitter hesabı olan @CanNurcaNca hesabı üzerinden, İzmir Barosu ve İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu'na yönelik olarak, "İzmir Barosu hayvan hakları üyesinin evinde ölen kediler böyle istifçiler Baroya üye oluyorsa ölen canların hesabını kim verecek Baro bu kişiyi bildiği halde üyeliği devam ediyor yorum sizlerin." şeklindeki beyan ve ithamları kabul edilemez. Şöyle ki;

Tweet sahibi kişi bu paylaşımdan önce İzmir Barosu'na bizzat gelerek baro yönetim kuruluna tweet içeriğine ilişkin hususları aktarmış ve kendisinde meslektaşımızın 15 tane kedisi olduğunu, kedileri kendisinden teslim almasını istediğini beyan etmiştir. Bunun üzerine kişiye, meslektaşın istifçilik yaptığını, kedilere bakmadığını, öldürdüğünü iddia etmesine rağmen, kedilerin kendisinden meslektaşımız tarafından alınmasını talep etmesinin, şikayet konusu ile tamamen çeliştiğinin beyan edilmesi üzerine tarafımıza, bakamam ne yaparsa yapsın diye cevap vermiştir. Bu durum bir faraziye olmayıp, kişinin doğrudan Yönetim Kurulu üyelerimize gönderdiği whatsapp mesajları ile de sabittir. Bunun yanısıra, ilgili kişi, görüşme sırasında fevri davranışlar sergileyerek, ısrarla meslektaşımızın barodan ihraç edilmesi gibi hukuksal dayanağı olmayan taleplerde bulunmuştur.

Konunun önemine binaen Baro Başkanlığımızca; komisyonumuz üyesi olan meslektaşımızın iddia edilen eylemlere ilişkin beyanları alınmıştır.

Meslektaşımız, N… isimli kişi ile aralarında özel bir husumet olduğunu, bu nedenle kendisi hakkında bu şekilde iddialarda bulunduğunu, hatta Karabağlar Kaymakamlığı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne de kendisini şikayet ettiğini, habersiz olarak evine gelen ekiplerce "evin genel itibari ile temiz olduğu, hayvanların genel durumunun iyi olduğu, 5199 Sayılı Kanuna aykırı durum tespit edilmediği"   yönünde tutanak tutulduğunu, söz konusu fotoğrafların kendi evinde çekilmediğini beyan etmiş, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tutanağını da tarafımıza ibraz etmiştir.

Söz konusu tweet nedeniyle yaşanan süreç sonucunda, komisyon üyesi meslektaşımız, önce Twitter kanalı ile N... isimli kişinin bahse konu tweetine doğrudan cevap vermek suretiyle cevap hakkını kullanmış akabinde, yasal haklarını kullanacağını belirtip, baromuzun ve hayvan hakları komisyonumuzun bu süreçten zarar görmemesi için kendi isteğiyle komisyondan ayrılmıştır.

Bu vesileyle belirtmek gerekir ki; bir hukuk kurumu olan baromuzca ancak doğruluğu teyid edilmiş deliller sonucunda yaptırım uygulanması mümkün olabilir. Baromuzun kişisel husumet ve çekişmelerin uzağında kalarak hareket etmek zorunda olduğu, kanıtlanmamış olgular ya da doğruluğu teyid edilemeyen delillerle karar veremeyeceği de izahtan varestedir.

Bu kapsamda; Baro Başkanlığımızca konunun tarafımıza intikalinden itibaren titizlikle gerekli inceleme ve görüşmelerin yapıldığını, bir hukuk örgütü olarak tarafımıza iletilen her iddia ve bilgiyi hukuksal zeminde değerlendirerek üzerimize düşen tüm iş ve işlemleri yaptığımızı, devam eden süreçte de konunun takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygı ile bildiririz.

 

İzmir Barosu Başkanlığı