HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Avukatların Görevleri Nedeniyle Müvekkilleri İle Özdeşleştirilmesi Anlayışından Vazgeçilmelidir

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

23:51 . 12 Eylül 2020

Ankara'da başlatılan soruşturmalar nedeniyle 48 avukat ve 7 stajyer avukat gözaltına alınmış; evlerinde ve bir kısmının ofislerinde baro temsilcileri olmaksızın arama işlemleri yapılmıştır.

 

Avukatların mesleki faaliyetleri ile ilintili olarak yaptıkları işlemler için korunmasını temel alan tüm evrensel ilke ve normlara karşın ülkemizde meslektaşlarımızın üstlendikleri görevler sebebiyle soruşturmaya uğramaları ve usule aykırı soruşturma işlemleriyle özgürlüklerinden yoksun bırakılmaları uygulaması siyasi iktidar tarafından bir hukuk politikası haline getirilmiş durumdadır.

 

Müvekkillerinin işledikleri iddia edilen suçlardan (mahkeme kararlarıyla kesinleşmiş dahi olsa) avukatlar sorumlu tutulamazlar. Bu bağlamda evrensel hukuk ilkelerinden biri olan suçların ve cezaların şahsiliği ilkesini işletmeyenlerin de bir gün avukata ihtiyaç duyabileceklerini kendilerine hatırlatmak gerekmektedir.

 

Bu nedenle, avukatların görevleri nedeniyle müvekkilleri ile özdeşleştirilmesi anlayışından derhal geri dönülmesini ve mesleki faaliyetleri sebebiyle gözaltında bulunan tüm meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.