HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Yeni Tip Corona Virüs Sebebiyle Baromuz Tarafından Alınan Önlemlere İlişkin Duyuru

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

22:58 . 16 Mart 2020

İzmir ve Karşıyaka Adliyeleri Hizmet Birimlerine İlişkin

 

1. İzmir Adliyesi Merkez Binasında zemin katta bulunan baro satış birimi ile baro bahçe dışındaki tüm baro birimlerin geçici olarak kapatılmasına; baro pulu ve dosya satışı, fotokopi ve benzeri işlemler ile cübbe alımının baro zemin kat satış biriminden gerçekleştirilmesine; acil durumlarda kullanılmak üzere adliye zemin katta bulunan baro bahçeye bilgisayar ve yazıcı konulmasına karar verilmiştir.

 

2.İzmir Bölge Adliye Mahkemesi binasında yer alan zemin kat baro satış odası dışındaki baro hizmet birimlerinin geçici olarak kapatılmasına karar verilmiştir.

 

3.İzmir Adliyesi Ek Binasında, Aile ve Asliye Hukuk Mahkemeleri bulunduğundan ve bu mahkemelerde acil işlemler dışında iş yapılmayacağı duyurulduğundan ek binada bulunan baro hizmet biriminin geçici olarak kapatılmasına karar verilmiştir.

 

4.Karşıyaka Adliyesi Merkez Binasında yer alan baro satış biriminin hizmet vermeye devam etmesine karar verilmiştir.

 

5.Karşıyaka Adliyesi Çiğli Ek Binasında, Aile, Asliye Hukuk, Asliye Ticaret ve Sulh Hukuk Mahkemeleri bulunduğundan ve bu mahkemelerde acil işlemler dışında iş yapılmayacağı duyurulduğundan ek binada bulunan baro hizmet biriminin geçici olarak kapatılmasına karar verilmiştir.

 

6.Geçici olarak kapatılan adliye baro birimlerinin açılacağı tarihlerin daha sonra duyurulmasına karar verilmiştir.

 

İlçe Adliyeleri Baro Hizmet Birimlerine İlişkin

 

7.13 Nisan 2020 tarihine kadar ilçelerde bulunan baro hizmet birimlerinin Salı günleri dışında kapalı tutulmasına; baro birimleri Salı günleri dışında hizmet vermeyeceğinden meslektaşlarımızın baro pulu, dosya ve benzeri ihtiyaçlarını Salı günleri toplu olarak karşılamalarının bildirilmesine karar verilmiştir.

 

CMK Görevlerine İlişkin

 

8.16 Mart 2020 tarihi itibari ile CMK listesinde yer alan meslektaşlarımız için İzmir Barosu CMK Yönergesinin 10/1-g maddesinde yer alan “Görevlendirme listesinde yer alan avukatlardan, 4 ay içerisinde herhangi bir soruşturma görevi almamış olanlar soruşturma ve kovuşturma listelerinden çıkarılma talebinde bulunmuş sayılır.” hükmünün uygulanmamasına; 4 aylık görev alma süresinin 1 Mayıs 2020 tarihinden itibaren yeniden başlatılmasına karar verilmiştir.

 

9.16 Mart 2020 tarihi itibari ile CMK listesinde yer alan meslektaşlarımızın İzmir Barosu CMK Yönergesinin 13/1-b maddesinde yer alan görev yerine ulaşma süresi olan 1 saatlik sürenin, toplu taşımalarda aksaklık yaşanma ihtimali nedeniyle 1 Mayıs 2020 tarihine kadar 2 saat olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

 

10.CMK hizmet aracı hizmetine devam edecek olup hekimler tarafından toplu taşıma araçlarının kullanımının sınırlandırılması yönündeki tavsiyeler dikkate alınarak ayrıca İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ile CMK görevi ile ilgili yol masraflarının taksi ücreti olarak karşılanması için görüşme yapılmasına karar verilmiştir. (Meslektaşlarımıza görüşme neticesinden ayrıca bilgi verilecektir.)

İzmir Barosu Merkez Binasına ve Birimlerine İlişkin

 

11.İzmir Barosu merkez binasında yeni tip corona virüs salgını önlemleri kapsamında personelimize izin verilmiş olup merkez baro binasında birimlerin en az personelle hizmet sürdürmesi sağlanacaktır. Bu nedenle baromuza yapılacak her türlü başvurunun info@izmirbarosu.org.tr mail adresi üzerinden yapılmasına özen gösterilmesi ve barodan temini gereken birçok belgeye https://www.izmirbarosu.org.tr/HaberDetay/1985/belgeler linkinden ulaşabileceği hususlarında meslektaşlarımıza bilgi verilmesine karar verilmiştir.

 

12.İzmir Barosu’nun İzmir Adliyesinde bulunan merkez önbürolarının 13 Nisan 2020 tarihine kadar kapatılmasına karar verilmiş olup merkezlere yapılacak başvurular ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki telefon numaraları kullanılabilecektir.

 

a. Avukat Hakları Merkezi : 0533 235 65 03

 

b. Kadın Hakları Merkezi   : 0232 400 00 04

 

c. Çocuk Hakları Merkezi   : 0232 400 00 14

 

d. Adli Yardım Merkezi      : 0232 463 00 14

 

13. Daha önce 23 Mart 2020 tarihine kadar ertelendiği açıklanan komisyon ve merkez toplantıları, baro konferansları ve eğitimleri, staj dersleri, geziler ve benzeri baro etkinliklerinin ertelenme süresinin 13 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmasına; bu süre içerisinde yapılması planlanan etkinlerin ertelenmesine; 25, 40, 50, 60 yıl plaket törenleri ile diğer 5 Nisan Avukatlar Günü etkinliklerinin ileri bir tarihte yapılmasına; yeni tarihlerin meslektaşlarımıza daha sonra bildirilmesine karar verilmiştir.

 

Ayrıca;

 

Yeni tip corono virüs salgınına karşı önlem olarak meslektaşlarımızın duruşmalara girerken kendi cübbelerini yanlarında taşımaları hususuna dikkat etmeleri, acil durumlarda kullanılmak üzere açık olan baro birimlerinde bulunan cübbelerin dezenfekte edildiği,

 

Meslektaşlarımızın, baro birimlerine girerken birimlerin girişlerinde yer alan el dezenfektanlarını kullanmaya özen göstermeleri,

 

Adli ve İdari Yargıda sürelerin durdurulması için barolar tarafından ortaklaşa girişimde bulunulduğu, süreçten meslektaşlarımıza bilgi verileceği,

 

Avukat yanında staj yapmakta olan stajyer avukat meslektaşlarımızın, tüm dünyayı etkileyen Covid-19 virüsü nedeniyle adliyelerde ve baromuzda alınan önlemler çerçevesinde kalabalık ortamlarda bulunmaması için gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve mümkün olması halinde 31.03.2020 tarihine kadar izinli sayılması,

 

Hususları meslektaşlarımızın bilgisine sunulur.