HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Şeffaflığa Davet Ediyoruz

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

14:43 . 09 Aralık 2019

Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından 24.11.2019 tarihinde gerçekleştirilen arabuluculuk sınavı sonrasında başkanlık tarafından yapılan açıklama ile, adayların puanlarının ve sınav soruları ile cevap anahtarının açıklanmayacağı duyurulmuştur. Benzerini hakim savcı mülakatlarında gördüğümüz keyfilik, bu açıklamayla bir kez daha karşımıza çıkmıştır.

 

Bu açıklama sonrasında özellikle sınava girenlerin soruların yayınlanmasına yönelik talepleri, sınav sonuçlarının artık belli olacağı bu güne kadar karşılanmamıştır.

 

Yönetmelik gereğince sınava giren tüm adayların sınav sonuçları ve sorularına itiraz hakkı bulunmaktadır.

 

Sınav sorularının ve cevap anahtarının açıklanmaması, kamusal işlemlerin denetlenebilir ve şeffaf olması gerekliliğine açıkça aykırı olduğu gibi, itiraz hakkının kullanılmasına da engel teşkil eder.

 

Sorular ve doğru cevaplar ile puanların aleni olarak açıklanmayacak olması; kamuoyunda, sınav sorularının kim/kimler tarafından hazırlandığından, sorularda vahim yanlışlar bulunduğuna, soruların  bazı kişilerle önceden paylaşılıp  paylaşılmadığından, soruları hazırlayanların sınava girip girmediğine  dair  oluşan soru işaretlerine, yenilerini eklemektedir.

 

Hukuk devletlerinde, uygulamaların denetiminin sağlanması, mevzuatta tanınan hak ve başvuru yollarının kullanılması, idarenin keyfine bırakılamaz!

 

Arabuluculuk Daire Başkanlığı'nı sınava ilişkin muğlaklığı gidermeye ve şeffaf, denetime açık, mevzuata uygun şekilde sınav sonuçlarını açıklamaya davet ediyoruz.