MERKEZLER

Kadınların Belediye Seçimlerinde Seçme ve Seçilme Hakkı Elde Etmesinin 94. Yılını Kutluyoruz!

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Belediye seçimlerinde kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmelerinin hukuki dayanağını oluşturan 3 Nisan 1930 tarihli Belediye Kanunu’nun kabulünün 94. yılını kutluyoruz.
 
 
Cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında ve toplumsal cinsiyet temelli şiddetin önlenmesinde en temel ihtiyaçlardan biri, seçme ve seçilme hakkının kullanımında eşitliktir. Demokratik bir hukuk devletinin varlığı ancak her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ile mümkündür.
 
 
Cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarından biri olan seçme ve seçilme hakkında eşitlik mücadelesini yürüten kadınların emeği sonucunda hem hukuksal hem de fiili durumda sevindirici gelişmeler yaşanmaktadır. 31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimde il ve ilçe belediyelerinde seçilen kadın sayısı geçen seneye oranla %108 artış göstermiştir.
 
 
Seçme ve seçilme hakkının yok sayıldığı bu günlerde bu hakkın varlığının ve savunulmasının çok daha önemli olduğu bir dönemden geçiyoruz.
 
 
Bugün bir kez daha, kadınların siyasette eşit temsilini ve kadınların insan haklarının hayata geçirilmesini sağlamak üzere toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve kadınlara yönelik ayrımcılığa karşı mücadelemizi yükselterek devam ettireceğimizi bildiriyoruz.