MERKEZLER

“Sinemada ve Şiirde Adalet Arayan Kadın” Paneli Yapıldı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

8 Mart 2024 Cuma günü, Doç. Dr. Şafak Evran Topuzkanamış ve Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Bayzit’in konuşmacı olduğu “Sinemada ve Şiirde Adalet Arayan Kadın” paneli yapıldı. 
 
 
Panelin açılış konuşmasında Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi’nden sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Av. Elçin Kılınçer Ot, “Bugün özel bir gün, kadın ve erkek eşitliğinin her alanda mutlak surette sağlandığı ve şiddetin olmadığı bir dünyaya olan özlemimizi bu vesileyle bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Biliyoruz ki uzun yıllar sonra da olsa bir gün bu hayalimiz gerçek olacak. Bundan yaklaşık iki yüz yıl öncesinden emekçi kadınların yolumuza tuttuğu ışık ve mücadele azmiyle bu yollarda yürümeye çalışıyoruz. Bugün kürsüde bize, yolumuza ışık tutan değerli iki akademisyen var. Kendilerine katılımları için bir kez daha teşekkür ediyoruz.” dedi.
 
 
 
Evran Topuzkanamış şiirde adalet arayan kadın konusunu ele alırken; Bayzit; sinemada adalet arayan kadın konusunu aktardı. Hukukçu şairlerin çığlıklarının, Yeşilçam’dan çeşitli film karakterlerinin günümüze uzanan adalet mücadelelerinin misafir olduğu panel sonunda, katılımcıların sorularına yanıt verildi. Meslektaşlarımız ve hukuk fakültesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği panel, katılımcı akademisyenlere teşekkür belgesi sunumu ile sona erdi.