KOMİSYONLAR

İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi Korona Pandemisi Raporu

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Ülkemizde ve tüm dünyada birçok kişiyi etkileyen Corona Pandemisi (Covid-19) toplum sağlığını ciddi bir şekilde tehdit etmeye devam etmektedir. Bu süreçte ilimizde bulunan Harmandalı Göç İdaresinde tutulan mültecilerden çok sayıda şikayet baromuz üyesi avukatlara ulaşmıştır. Kurumda, Corona Pandemisi için gerekli önlemlerin alınmadığı, idari gözetimde tutulan mültecilerin sadece ateşlerinin ölçüldüğü ve rahatsızlanan kişilerin izole edilmediği, yeterli hijyen malzemelerinin kurumdaki mültecilere verilmediği, odalarda 5 ile 15 kişi arasında değişen sayılarda kişilerin tutulduğuna ilişkin iddialar bulunmaktadır. Tüm bu görüşmeler, İzmir Barosu Göç ve İltica Komisyonu Üyesi avukatlar tarafından raporlanmış olup söz konusu rapor baromuzca kamuoyu ile paylaşılmıştır.(Rapor için lütfen tıklayınız)

 

Bu raporlama süreci devam ederken baromuza ulaşan yeni şikayetlerle İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde 30 Mülteci ve 1 Güvenlik Görevlisi’nin Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenilmiştir. 30 Mültecinin Geri Gönderme Merkezi’nin A2 katında izole edildiği ve avukatlarına telefon yolu ile ulaşmalarının engellendiği iddia edilmektedir. Nitekim son 1 haftadır baromuz üyesi avukatlar bu merkezde tutulan müvekkillerinin kendilerini aramadığını doğrulamışlardır.

 

Yaşanan bu vahim gelişmeler ışığında geri gönderme merkezinin koşulları da dikkate alındığında hastalığın kurumda tutulan diğer mültecilere ve kurum personeline bulaşma riski oldukça yüksektir. Bu durumun önlenmesi açısından İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nin kontrollü şekilde kurum içinde karantina bölgesi oluşturularak boşaltılmasını, Covid-19 pozitif olan mültecilerin tedavilerinin ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için her türlü önlemin derhal alınmasını, kurumda tutulan hasta mültecilerin avukatları ile iletişimlerinin engellenmemesini ve bu tablonun ortaya çıkmasında ihmali olan kurum personeli hakkında adli ve idari soruşturmanın başlatılması gerektiği hususlarını kamuoyunun bilgisine sunarız.

 

Saygılarımızla