KOMİSYONLAR

Hayvan Hakları Yasası Çalıştayı Tamamlandı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

İzmir Barosu tarafından düzenlenen ve Adana, Ankara, Antalya, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Eskişehir, Hatay, Isparta, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Manisa, Mersin, Ordu, Sakarya, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak baroları ile hayvan hakları alanında çalışmalar yürüten akademi, kurum ve derneklerin üyelerinin katıldığı “Hayvan Hakları Yasası Çalıştayı” 2 Kasım 2019 günü gerçekleştirildi.

 

Açılış konuşmasını yapan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Özgür Yılmazer çalıştayın ülke genelinde ses getireceğine ve yasalaşma sürecine de önemli bir katkı sunacağına inandıklarını ifade ederek ülkemizde hayvan hakları yasası olmamasının önemli bir çelişki olduğunu, mevcut 5199 sayılı Yasa’nın hayvan haklarını korumadığını tam aksine hayvanları bir meta olarak görüp koruma altına almaya çalışan bir yasa olduğunu vurguladı. Av. Özgür Yılmazer “yapılacak olan yasanın tüm maddelerine sirayet edecek anlayışın hayvanların korunması şeklinde değil, tam tersine korunmaya değer menfaatlerinin olduğu gözetilerek bunları bir hak kavramı çerçevesinde düşünmek gerekiyor. Yani hayvanların bir mal olmaktan çıkarılarak duygusal varlıklar olarak kabul edilmesi gerekiyor” dedi.  

 

Moderatörlüğünü İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Gamze Karaoğlu’nun yaptığı çalıştayın ilk oturumuna Yaşar Üniversitesi’nden Dr. Emre Cumalıoğlu, Belediye Veteriner Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Vet. Hekim Sinan Okçuoğlu ve Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Vet. Hekim Serdar Aktop  konuşmacı olarak katıldı. Öğleden sonra gerçekleşen ikinci oturumda ise moderatörlüğü İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu üyesi Av. Duygucan Yazıcı yaptı. Oturuma sunumlarıyla Haytap İzmir Temsilcisi Dr. Nevcivan Güldaş, Haykonfed adına EgeFed Başkanı Funda Bayrı Ersoy ve İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Av. Tuğçe Berber katkı sundular.  

 

Çalıştayın kapanışında konuşmacılara katkılarından dolayı fidan sertifikası sunan Baro Başkanımız Av. Özkan Yücel ise sonuçları itibarıyla çalıştayın çok faydalı bir çalışma olacağına inandığını ifade ederek “büyük boşluk bulunan ve herkesi derinden yaralayan bir alanda kalıcı çözümler yaratmak için hukukçular olarak elimizi taşın altına koymak zorundaydık” dedi. Av. Özkan Yücel “umarım hep birlikte acı vermeden, acı çektirmeden dostça yaşayabileceğimiz bir dünyaya ulaşırız” dedi.

 

Öğleden sonra gerçekleşen atölye çalışmaları ile devam eden çalıştaya ilişkin değerlendirmeler ileriki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.