KOMİSYONLAR

Hayvan Hakları Basın Açıklaması

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bir süredir Kaju isimli, üç bacaklı bir köpeğin yasını tutuyoruz; diğer hayvan hakları ihlalleri nedeniyle yitirilen hayvanlarımız gibi Kaju da meçhule uğurlandı.

 

Bizler hayvan severler olarak hiçbir canlıyı birbirinden ayırt etmiyoruz, insan da hayvan da aynı yaşam hakkına ve özgürlüğüne sahiptir. Bugün dünyada bir çok ülkenin hayvanlara ayrı bir statü tanıdığını, bir çok ülkenin yunus parkları, sirk ve mezbahaların kapatılmasına dair karar aldığını sevinçle takip ediyoruz.  

 

Ancak 2015 yılı Türkiye’sinde hala köpek zehirlemeleri, hayvan tecavüzleri; hala GÖREVLİ KURUMLAR ELİYLE İŞLENMİŞ HAYVAN CİNAYETLERİ KARŞIMIZDA DURMAKTADIR.

 

Ve esas üzücü olan, bu görevli kurumların GÖREVLERİNİN HAYVANLARI KORUMAK VE ONLARI YAŞATMAK OLMASIYKEN bu cinayetlere sebep olmasıdır.

 

Biz hayvan severler olarak bu noktada yargı dışında bir çare bulamıyoruz. Yasanın yüklediği görevi yerine getirmeyen kurumları ve çalışanlarını bugün yaptığımız gibi Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet etmek dışında başvurabileceğimiz bir yolumuz yok. Bu başvurumuzun da yargı denetim mekanizmalarını harekete geçirerek GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANAN Bornova Belediyesi Veteriner İşleri ve personelinin cezalandırılmasını diliyoruz.

 

Yasanın yükümlediği hayvanları koruma ve gözetme görevini ÜÇ BACAKLI, ENGELLİ, EN ACİZ DURUMDA OLAN HAYVANA KARŞI DAHİ YERİNE GETİRMEYEN; AKSİNE BU SAHİPLİ HAYVANI YAŞAM ALANINDAN KOPARIP ALAN VE SONRA ÖLÜME TERKEDEN FAİLLERİN CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ.

 

İZMİR BAROSU OLARAK, Urla’da aracının arkasında Kangal köpeğini sürükleyen kişi hakkında yapılan şikayetle ilgili ceza davasının açılmış olduğunu ve Ege Üniversitesi bahçesinde yapılan toplu zehirlemelere ve Çiğli de polis memuru tarafından kurşunlanan köpeğe dair şikayetleri takip ettiğimizi; Kaju  için yaptığımız suç duyurusunun da sorumlular cezalarını çekene dek peşinde olacağımızı Sayın Hayvan severlere ve  Basın mensupları  ile Değerli Kamuoyuna saygıyla bildiririz.