KOMİSYONLAR

Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılık Konulu Bireysel Başvurularda (AYM / AİHM) Avukatların Kapasitesinin Arttırılması Eğitimi Yapıldı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Kaos GL ve İzmir Barosu işbirliği ile “Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılık Konulu Bireysel Başvurularda (AYM / AİHM) Avukatların Kapasitesinin Arttırılması Eğitimi” düzenlendi.

 

7-8 Aralık 2019 günlerinde düzenlenen eğitim, avukatların AİHM ve Anayasa Mahkemesi’nde yaptıkları bireysel başvurularda kapasitelerinin arttırılmasını amaçlıyor. Bu kapsamda hem usul kurallarına, hem de temel haklara ilişkin ve mahkemelerin buna bakışlarına dair modüller kullanıldı.

 

Eğitim çalışmasında kabul edilebilirlik kriterleri ile özel hayata saygı yükümlülüğü, ifade özgürlüğü, toplanma ve örgütlenme özgürlüğü konularına yoğunlaşıldı. Tümünün ayrımcılık bağlamında ele alındığı eğitim boyunca LGBTİ+'ların başvurularına ilişkin verilen AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararları üzerinden ilerlendi.

 

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İdil Işıl Gül, İstanbul Barosu avukatlarından Av. Benan Molu ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Eski raportörü Av. Tuğçe Duygu Köksal’ın kolaylaştırıcılığında yapılan çalışmanın sonunda İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel tarafından meslektaşlarımıza katılım belgeleri verildi.