KOMİSYONLAR

Nefrete İnat Yaşasın Hayat

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

10 Mayısta gerçekleştirilmesi planlanan Onur Yürüyüşü'ne ilişkin olarak ODTÜ Rektörlüğü, önce olağanüstü hal döneminde ortaya çıkarılan ve devamında hukuksuz ve insan haklarına aykırı şekilde sürdürülen yasakları öne sürmüş ve yürüyüşe izin vermemiş, öğrenci topluluklarının bu yasakların idare mahkemesi kararıyla iptal edildiğini hatırlatması üzerine de yürüyüşü engellemek amacıyla bu kez tüm öğrenci etkinliklerinin ertelendiğini duyurmuştur.

 

Demokratik haklarını kullanmak konusunda ısrarcı olan öğrenciler, Onur Yürüyüşü'nü gerçekleştirmek üzere bugün için çağrı yapmış ve sabah saatlerinden itibaren helikopterlerle desteklenen tam teçhizatlı kolluk kuvvetinin ODTÜ’ye akın ederek dışarıdan katılıma izin vermemesi üzerine yaşanan arbedede ağır hak ihlallerine maruz kalmışlardır.

 

Kolluğun orantısız müdahalesi sonucu birçok öğrenci ve bir akademisyen hukuksuz bir şeklide gözaltına alınmıştır.

 

İfade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, temel insan hakkıdır ve hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm yurttaşlara sağlanmalıdır. Bu haklarını kullanmak isteyen öğrencilere karşı; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığının tezahürü homofobik, transfobik, bifobik tutum takınan ODTÜ Rektörlüğü'nü kınıyor ve gözaltındaki tüm kişilerin derhal serbest bırakılması gerektiğini hatırlatıyoruz.

 

Unutulmamalıdır ki erk siyaseti ve yüceltilen heteroseksist düzen, içerisinde kaçınılmaz şiddeti de barındırmaktadır. Gökkuşağının altında hepimize yer var.

 

Nefrete inat yaşasın hayat.

 

 

İzmir Barosu Başkanlığı