KOMİSYONLAR

Yapay Zeka Çağında Hukuk Raporu Kamuoyu İle Paylaşıldı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

İstanbul, Ankara ve İzmir barolarının ortak çalışması, avukatlar bilişim uzmanları ve bilişim alanında çalışan akademisyenlerin katkıları ile hazırlanan “Yapay Zeka Çağında Hukuk Raporu” İstanbul Barosu ev sahipliğinde 21 Aralık 2019 günü gerçekleştirilen bir panelde basın ve kamuoyu ile paylaşıldı.

 

İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Özgür Yılmazer ile Bilişim Hukuku Komisyonu üyeleri Av. Resul Göksoy, Av. M. Hakan Eriş ve Av. Nagihan Özdemir’in katıldığı panelde konuşan Başkan Yardımcımız Av. Özgür Yılmazer hazırlanan raporun Türkiye’nin hukuk ve yapay zeka etkileşimini ele alan ilk raporu olması nedeniyle büyük bir önem taşıdığını ifade ederek “Yapay zeka olgusunun insan ile etkileşimde bulunduğu her durumun hukuk alanında da yansımasının olacağı aşikar. Hukukun bizatihi kendisi de yapay zeka sistemleri ile çözümler gerektiren bir alana tekabül etmekte.21. yüzyılın yapay zeka çağı olarak nitelendirildiği bu dönemde yapılan bu değerli çalışma ile teknoloji ve hukuk sistemi arasındaki yakınlaşmanın ve eşgüdümün hızlanacağı inancındayız” dedi. Raporun en önemli özellikleri arasında yapay zeka sistemlerinin kullanım alanları ile ilgili olarak hukuki anlamda atılması gereken adımlar hakkında yol göstermesi olduğunu dile getiren Av. Özgür Yılmazer “içerisinde bulunduğumuz bu çağda teknolojinin ve teknolojik gelişmelerin ne denli önemli olduğunun bilinciyle, yapay zeka gibi teknolojilerde meydana gelen güncel gelişmeleri ve hukuk sistemine olan yansımalarını takip etmek, bilgiyi sürekli güncel tutmak zorunda olan avukatlar için bir gereklilik, barolar için ise bir sorumluluk ve görevdir” sözlerini kullandı.

 

Panel açılış konuşmalarının ardından Yapay Zeka Çağında Hukuk, Yapay Zekada Son Gelişmeler ve Yapay Zekaya Hukuki Yaklaşım başlıklarının tartışıldığı üç oturumun ardından sona erdi.

 

YAPAY ZEKA ÇAĞINDA HUKUK RAPORUNU İNCELEMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ