HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Ceza ve Hukuk Alanlarında Kurgusal Duruşma Çalışmaları Yapıldı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

09:23 . 07 Haziran 2024

İzmir Barosu Staj Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen kurgusal duruşma çalışmaları 146 stajyer avukat meslektaşımızın katılımı ile 01.06.2024 tarihinde İzmir Merkez Adliye binasında düzenlendi.

 

Özel Hukuk ve Ceza Hukuku alanlarında düzenlenen çalışmanın iş hukuku açılışında konuşan İzmir Barosu Staj Eğitim Merkezinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Av. Aylin Aras Öztürk kurgusal duruşma çalışmalarının önemine değinerek çalışmaların bir bütün olduğunu ve bir davanın müvekkil görüşmesi ile başlayıp, son aşamasına kadar takibinde dikkat edilmesi gereken usul ve esaslara yönelik çalışmaların duruşma usulüne yönelik pratiğinin de çok önemli olduğunu ve kazananın tüm taraflar olduğunu belirterek, çalışmalarda desteğini esirgemeyen kolaylaştırıcı meslektaşlara ve baro emekçilerine teşekkürlerini iletti.

 

Çalışmanın öğleden sonraki açılışını yapan İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz konuşmasında "Türkiye'de ilk kurulan merkezlerden olan ve 20 yıldan fazladır çalışan İzmir Barosunun Staj Eğitim Merkezinde çok büyük bir kadro ile gönüllü meslektaşlarımız görev almaktadır, bu çalışmalarda da birçok meslektaşımızın emeği var, stajyerlerimizin emeği var, dava kabul edilse de reddedilse de hepiniz kazanmış olacaksınız, burada asıl önemli olan duruşmalardaki avukatlık tavrınızdır. Duruşmada söylediğiniz her söz duruşmanın gidişatını değiştirebilir,  bu anlamda kurgusal duruşmalarda beyanda bulunmak, tanıkları sorgulamak, dikkat edilmesi gereken usuli hataları fark etmek açısından önemli. Keyifli ve öğretici bir çalışma olacağına inanıyorum. Bu çalışmalara emek veren tüm meslektaşlarımıza, baro emekçilerimize ve adliye personeline çok teşekkür ederiz " dedi.