HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Ceza ve Hukuk Alanlarında Kurgusal Duruşma Çalışmaları Yapıldı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

17:03 . 14 Şubat 2024

03.02.3024 tarihinde İzmir Barosu Staj Eğitim Merkezi tarafından  ceza hukuku alanında 44'üncü kez, özel hukuk alanında 40'ıncı kez düzenlenen kurgusal duruşma çalışmaları iki yüz stajyer avukat meslektaşımızın katılımı ile İzmir 11. ve 12. Ağır Ceza Mahkemelerinde yapıldı.
 
 
Özel Hukuk ve Ceza Hukuku alanlarında düzenlenen çalışmanın açılışında konuşan İzmir Barosu Staj Eğitim Merkezinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Av. Aylin Aras Öztürk kurgusal duruşma çalışmalarının önemine vurgu yaparak çalışmaların bir bütün olduğunu ve en son olarak duruşma usul ve esaslarında yönelik yapılan duruşma uygulamasını çok önemsediklerini belirterek  " bir davanın müvekkil görüşmeleri, dilekçelerin hazırlanması ve duruşması ile bir bütün olacak şekilde uygulamaya yönelik çalışmaların tüm stajyer meslektaşlara faydalı olmasını umuyoruz. Eğitimlerde yer alan tüm kolaylaştırıcı meslektaşlarımıza ve baro emekçilerimize emekleri için teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.
 
 
Çalışmanın kapanışını yapan İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz ise çalışmanın hazırlanmasında katkısı olan kolaylaştırıcı meslektaşlarımıza teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Staj, avukatlık mesleğine hazırlık dönemidir. Bugün görülecek duruşmalarda  beyanlarda bulunmak, tanıkları sorgulamak ya da usul açısından tartışmalar yapmak mesleğe girişte tecrübe kazanmak açısından önemli ve değerli. Biz savunmanın temsilcisi olan avukatların olmadığı yerde  hak ihlallerinin tespiti, adaletin sağlanması mümkün değil. Avukatlık kanunu ilk maddesinde avukatı yargının kurucu unsuru olarak tanımlıyor. İzmir Barosu olarak  Staj Eğitim Merkezinde uzun zamandır pratiğe yönelik çalışmaları yapıyoruz ve bu çalışmaların stajyer avukat meslektaşlarımızın mesleğe hazırlanmalarında katkı sağladığını  düşünüyoruz. Bu çalışmalarını tüm stajyer meslektaşlarımıza faydalı olmasını diliyorum ve hepinize teşekkür ediyorum” dedi.