HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Asla Unutmayacağız, Asla Affetmeyeceğiz

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

18:04 . 06 Şubat 2024

İzmir Barosu tarafından 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve on bir ilimizi etkileyen depremlerin yıldönümünde meslektaşlarımızla bir araya gelerek bir basın açıklaması düzenlendi.
 
 
İzmir Depremi’nin en şiddetli etkilediği Bayraklı ilçesinde bulunan Zeki Müren Parkı’nda yapılan açıklamayı okuyan İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğinin süregelen iktidarlar tarafından hiçbir zaman benimsenmediğini ifade ederek  “Bunun neticesinde; bırakın denetim yükümlülüklerini yerine getirmeyi, bir oy uğruna “imar barışı” adı altında, yetkisiz kimseler tarafından kurallara aykırı yapılan tüm binalar affedildi.” dedi. 
 
 
Depreme ilişkin bir planlama olmadığı gibi deprem sonrasına ilişkin de bir plan yapılmadığını söyleyen Av. Sefa Yılmaz “Aradan geçen bir yılda hiçbir yara sarılmadığı gibi soruşturmalardaki ve yargılamalardaki adaletsizlikler acıları daha da artırdı.” ifadelerini kullandı. 
 
Bir yıldır halen savcılıklar tarafından yürütülen yüzlerce soruşturmanın birçoğunun tamamlanmadığını, bir türlü ilerlemediğini söyleyen Yılmaz, açılan az sayıdaki davaların ise olası kasttan değil bilinçli taksir ya da taksirden açıldığını dile getirdi. Birçok şüphelinin firari olduğunu, hiçbir kamu görevlisi hakkında dava açılmadığını, sorumluluğun yalnızca binayı yapana yüklendiğini ifade eden Av. Sefa Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:  “Kolluk güçlerinin görevlerini yapmadıklarını, firarı sanıkların müştekiler tarafından tesadüfen karşılaşılarak yakalandığını basından izliyoruz.  Soruşturmaya konu deprem dosyalarından birçoğunda yapıların ruhsatsız olduğu tespit edilmiş olmasına rağmen yargılanan bir tane kamu görevlisi olmadığını biliyoruz. Görevini eksik yapan kamu görevlilerine "tali kusur" verilirken İçişleri Bakanlığından bu kişilerle ilgili soruşturma izni dahi verilmediğini biliyoruz. Sanıkların ve şüphelilerin, iktidarın depremde kendi kusurunu örtmek için kullandığı “asrın felaketi” söylemine sığınarak, bu depremde meydana gelen yıkımlarda hiçbir sorumlulukları olmadığına dair aciz savunmalarını dinliyoruz. Adalet istiyoruz. Cezasızlık politikaları son bulsun, caydırıcı cezalar gelsin istiyoruz.”