HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Savunmayı Susturmaya Çalışan Zihniyete Karşı Mücadeleye Devam Edeceğiz

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

16:04 . 01 Haziran 2023

İstanbul Barosu üyesi meslektaşımız Av. Zeycan Balcı'nın 31.03.2016 tarihinde Çağlayan Adliyesinde yapılan basın açıklaması sırasında, görevli polis tarafından işkence boyutunda şiddete maruz bırakılarak beli kırılmış; söz konusu olaya ilişkin meslektaşların mücadelesi üzerine 3 yıl sonra dava açılmış ve en nihayetinde olaydan tam 7 yıl sonra davada karar verilmiştir. Söz konusu davanın karar duruşmasına Baromuzu temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Av. Şefika Yıldırım Sert ile TBB Başkan Yardımcısı Av. Gürkan  Altun, TBB AHM Yürütme Kurulu Üyesi Av. Abdullah Onur Eyüboğlu, Çanakkale Barosu Başkanı Av. Hande Keskin, Tekirdağ Baro Başkanı Av. Egemen Gürcün, Antalya Barosu Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Fettahoğlu, Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Aslı Evke Yetkin, Bursa Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Av. Kemal Özgür YETKİN, Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Zeynep Tepegöz ve TODAM üyesi Av. Abdullah İkbal Aslantaş, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bahar Ünlüler Öztürk, Av. Hüseyin Köprülü, Diyarbakır Avukat Hakları Merkezi Genel Sekreteri Av. Şevin İnci ve dayanışma için gelen meslektaşlar katılmıştır.

 

Duruşmada söz alan Baromuz Yönetim Kurulu Üyesi Av.Şefika Yıldırım Sert Baromuz adına tekrar katılma talebinde bulunmuş, "Meslektaşımız Av. Zeycan Balcı, Avukatlık Kanunu’ndan kaynaklanan görevini ifa ederken, adliyede, üzerinde cübbe ile bir polis tarafından darp edildi ve meslektaşımızın beli kırıldı; bu saldırı yalnızca meslektaşımıza yönelik değil, yargının sac ayağı olan savunmaya dolayısıyla yargıya yönelik bir saldırıdır. Polisin bu cüreti nereden bulduğu ise tartışılması gereken bir konudur." ifadelerini kullanarak sanığın cezalandırılmasını talep etmiştir.

 

Yargılama sonunda, Mahkemece sanık hakkında 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına ve sanık hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiştir.

 

Türkiye tarihine utanç olarak geçecek bu ve bunun gibi birçok kararla vücut bulan cezasızlık politikalarına ve savunmayı susturmaya çalışan zihniyete karşı yılmadan mücadele etmeye devam edeceğiz.