HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Gaziemir Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde “İhmal ve İstismar Vakalarında İhbar Yükümlülüğü ve Adli Süreç” Konulu Seminer Yapıldı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

15:47 . 14 Mart 2023

8 Mart 2023 tarihinde İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi yürütme kurulu üyeleri Av. Sena Gökçe Tutguner ve Av. Zerrin Şenyıl Kale’nin anlatımı ile Gaziemir Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde “İhmal ve İstismar Vakalarında İhbar Yükümlülüğü ve Adli Süreç” konulu seminer düzenlendi. Seminer, Gaziemir ve Menderes ilçelerinde bulunan okullarda görev yapan rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerinin interaktif katılımıyla gerçekleşti.
 
 
Yapılan çalışmada, çocuk adalet sistemi tanıtılarak ihmal ve istismar vakalarında öğretmenlerin ihbar yükümlülüğü konusunda bilgilendirme yapıldı. 
 
 
Çocukları risklerden korumak; haklarının ihlal edilmesini engellemek ve hakları ihlal edilmiş olan çocukları desteklemek için çocuk odaklı,  hak temelli, disiplinler arası ve bütüncül bir yaklaşımla ve kurumlar arasında koordinasyon sağlanarak çalışmalar yürütülmesinin önemi bir kez daha ifade edildi.
 
 
Yapılan çalışmada ayrıca İzmir ilinde çocukların ihmal ve istismarının bildiriminin yapılması aşamalarında rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerinin karşılaştığı sorunların hukuki çözüm yolları üzerine konuşuldu. Etkinlik sonunda bu çalışmaların gelecek dönemlerde de devam etmesi dileği katılımcılar tarafından iletildi.