HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Bir Yanda Ekonomik Şiddet, Öbür Yanda Ölüm; Yeter Artık!

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

16:02 . 07 Temmuz 2022

İzmir Barosu üyesi avukatlar “Bir yanda ekonomik şiddet, öbür yanda ölüm; yeter artık!” demek üzere İzmir Adliyesi önünde toplanarak, İzmir Adliyesi Ek Binasına cübbeleri ile yürüdüler.

 

Bizi Ekonomik Şiddetle Ölüm Arasına Hapsetmek İstiyorlar

 

İzmir Adliyesi önünde bir açıklama yapan Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, “Bu basın açıklamasını; avukatlara yönelik ekonomik şiddeti eleştirmek, asgari ücret tarifesindeki %25 artışa mahkum edilen meslektaşlarımızın sesini duyurabilmek için planlamıştık. Çağrıyı yaptığımız esnada, İstanbul Barosuna mensup bir meslektaşımızın mesleki faaliyeti sebebiyle uğradığı saldırı sonucunda katledildiğini öğrendik .” dedi. Yıllardır avukata yönelik şiddetin durdurulması, avukatların ötekileştirilmesinin önüne geçilebilmesi için önlemler alınması gerektiğini söylediklerini ve yetkilileri göreve çağırdıkladıklarını ifade eden Av. Yücel “Ama yaşadığımız şey, yine üvey evlat muamelesi ve sayısız sıkıntılar. Bizi ekonomik şiddetle  ölüm arasına hapsetmeye çalışıyorlar.  O alana sığmayacağız, emin olabilirsiniz. O alanı yıkıp geçeceğiz, emin olabilirsiniz. Çünkü biz, kararlıyız.” dedi.

 

Haklarımızı Almak İçin Mücadele Etme Kararlılığından Bir Adım Geriye Düşmeyeceğiz

 

Avukatların gencinden yaşlısına ekonomik krizle boğuştuğunu ifade eden Av. Özkan Yücel, Adalet Bakanlığında yapmış oldukları görüşmede, 1 Eylül’de taleplerine uygun yeni bir tarifenin yayımlanacağının dile getirildiğini söyleyerek “Bugün toplanmamızın asıl amacı buydu. Taleplerimizin arkasındayız, daha azını kabul etmeyeceğiz, daha azını vermeye kalkarsanız, avukatı yine yok sayarsanız, avukatı ötekileştirirseniz, kimliksizleştirirseniz; biz her türlü demokratik hakkımızı kullanmaya hazırız demek için bugün burada bir araya gelecektik. Bu kararlılığımız devam ediyor. Üzerine bir acıyla beraber. Başımız sağ olmuyor artık. Yaptığımız her işte; düşmanlaştırılan, ötekileştirilen, avukatlar oluyor. Oysa avukat, yurttaşın hak arama mücadelesinin temsilcisi, oysa avukat adaletin yerine gelmesinin garantisi. Bunu iktidar mensuplarına bir türlü anlatamadık. Anlamaya niyetleri de yok gibi görünüyor. Ama şunu bilsinler, seksen bir baro ortaklaşa hep birlikte haklarımızı almak için mücadele etme kararlılığından bir adım geriye düşmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Avukatlar İzmir Barosu’nun Çağrısıyla İki Gün Duruşmalara Girmeyecek

 

Yapılan açıklamanın hem ekonomik şiddete karşı, hem de fiziksel şiddete karşı iktidara avukatların bir uyarısı olduğunu söyleyen Yücel, “Bir meslektaşımızı kaybettik. Önlem alınmazsa kaybetmeye devam edeceğiz. O yüzden buradan yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Avukata yönelik şiddeti engellemek için gereken her türlü tedbiri iktidar olarak almak zorundasınız. Aksi takdirde biz CMK’ları kapatmak, adliyeleri terk etmek, yargılama faaliyetini işlevsiz kılmak için üretimden gelen gücümüzü kullanmak konusunda kararlıyız; bunu herkes böyle bilsin” dedi.

 

Konuşmanın ardından avukatlar şiddete, ölümlere karşı tepkilerini göstermek, konuya dikkat çekmek ve tedbir alınmasını istemek üzere “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları ile İzmir Adliyesi Ek Binasına kadar yürüdüler.

 

İzmir Barosu’nun çağrısı ile çok sayıda avukat bugün duruşmalara girmedi. Eylem yarın da devam edecek.