HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

İzmir Barosu’nun Pandemide SYDF’nin Dayanışma Amacıyla Kullanılması Talebi Reddedildi

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

12:50 . 30 Temmuz 2020

Pandeminin en yoğun olduğu günlerde İzmir Barosu, Avukatlık Kanunu 27 ve 28. maddeleri ile SYDF Yönetmeliği’nin 17. maddesi uyarınca Türkiye Barolar Birliği’ne avukatlara gerekli ekonomik desteğin sağlanması konusunda bir talep yazısı göndermiştir. 
 
 
İlgili yazıda nafaka haricinde tüm icra takiplerine ilişkin taraf ve takip işlemi yapılması durdurulduğu, acele addedilen işler haricinde yargılama faaliyetlerinin 15.06.2020 tarihine kadar durdurulduğu hatırlatılarak, “alınan tedbirler çerçevesinde meslektaşlarımız büyük ölçüde mesleki faaliyetlerini yapamaz duruma gelmiş ve bu sebeple kazançları neredeyse ortadan kalkmıştır. Durum özellikle ekonomik durumu yetersiz olan meslektaşlarımız için hayatı çekilmez hale getirmektedir. Zaman, dayanışma var olma ve tüm olanaklarımızı birbirimize destek olma zamanıdır” denildi.
 
 
Baroların meslektaşlarımıza destek olmak amacıyla kendi kıt kaynakları ile elden gelen çabayı gösterdiği ifade edilen yazıda, kısıtlı baro kaynaklarının tek başına ihtiyaca cevap vermesinin mümkün olmadığı belirtilerek, baro pullarından elde edilen gelirin kullanım esaslarını düzenleyen Av. K. 27. maddesinin 4. fıkrasına göre “kredi ödemelerinden arta kalan miktar, meslektaşlara destek ve meslekte gelişmeyi sağlamakta kullanılır” hükmü anımsatıldı.
 
 
Bu kapsamda TBB tarafından öncelikle SYDF ve bütçe durumuna ilişkin bir açıklama yapılması istenen yazıda 
 
 
Kredi ödemelerinden arta kalan miktarın, belirlenecek kriterleri taşıyan meslektaşlara yasa hükümleri doğrultusunda destek olarak dağıtılması ve
 
 
TBB Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu Yönetmeliği’nin 17. maddesinin b-3 bendinde düzenlenen olağanüstü hallerde geçici iş görmezlik ödeneği kapsamının genişletilerek salgın önlemleri nedeniyle işlerini yapamadığı gerekçesiyle başvuruda bulunan tüm meslektaşlarımıza geçici iş göremezlik ödemesi yapılması 
 
 
taleplerinde bulunuldu.
 
 
Türkiye Barolar Birliği ise İzmir Barosu’nun bu yazısına verdiği 17.07.2020 tarihli yazıda SYDF  giderlerindeki olağanüstü artışı gerekçe göstererek talebi reddetmiştir.

 

İZMİR BAROSU’NUN YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

 

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NİN YANITI İÇİN TIKLAYINIZ