HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Yargıç, Avukat ve Akademisyenler, Hukuk Devleti ve Yargı Bağımsızlığını Konuştu

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

13:15 . 15 Nisan 2024

İzmir Barosu ve Yargıçlar Sendikası tarafından “Hukuk Devleti ve Yargı Bağımsızlığı” başlıklı ortak bir çalışma düzenlendi.

 

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Konferans Salonunda yapılan çalışmanın açılışında konuşan Yargıçlar Sendikası Başkanı Hakim Beyhan Güler, Türkiye Cumhuriyetinin ikinci yüzyıla girdiğini dile getirerek “Biliyoruz ki ikinci yüzyılda da sadece sendikamızın değil, tüm yargı kamuoyunun hatta tüm toplumun ortak bir dileği var: Evrensel değerlerden beslenen hukuk devleti; içerisinde eşitliğin, hak ve özgürlüklerin, barışın tesis edildiği toplumsal bir yaşam ve bunun teminatını teşkil eden bağımsız ve tarafsız bir yargı.” ifadelerini kullandı.

 

İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz ise yargının özellikle son süreçte bağımlı hale geldiğini ifade ederek “Hukukun üstünlüğünün yaşama geçtiği bir ülkede yargının tamamen bağımsız olması gerekir. 115 yıllık tarihinde İzmir Barosu bunu hep dillendirdi, barolar hep bunu savundu. Ama geldiğimiz noktada ne yazık ki hukukun evrensel ilkelerinin yok sayılıp Anayasa'nın birçok maddesinin görmezden gelindiği ya da ihlal edildiği bir süreci yaşıyoruz.” dedi. Hukukun üstünlüğünün olmadığı yerde demokrasiden bahsetmenin mümkün olmadığını dile getiren Yılmaz, “Hukukun üstünlüğünün gerçekleşebilmesi de ancak yargının bağımsızlığından geçer. Avukatlar aynı zamanda yargı bağımsızlığının da teminatıdır. Çünkü avukat bu ülkenin sesidir, yurttaşların ve hukukun sesidir.” dedi.

 

Başkanlığını Yargıçlar Sendikası Genel Sekreteri Hakim Tarık Özdirek’in yaptığı ilk oturuma “Yargı Bağımsızlığında Avrupa Standartları ve Türkiye” başlıklı sunumuyla Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel İnceoğlu, “Türkiye’nin Bağımsız Yargı Tezinin Avrupa Konseyi’ndeki Değeri” başlıklı sunumuyla Ankara Barosu üyesi Av. Dr. Kerem Altıparmak ve “Türkiye’de Yargı Bağımsızlığı” başlıklı sunumuyla Yargıçlar Sendikası Başkanı Hakim Beyhan Güler konuşmacı olarak katıldı.

 

İkinci oturumun başkanlığını ise İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz yaptı. Oturuma “Yargı Bağımsızlığının Acil Sorunları” başlıklı sunumuyla Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Tolga Şirin, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarında Yargı Bağımsızlığı” başlıklı sunumu ile İzmir Barosu üyesi Av. Dr. Serkan Cengiz ve “Yargı Kararları Işığında Bağımsızlık ve Kalite Sorunu” başlıklı sunumu ise İstanbul Barosu önceki başkanlarından Av. Turgut Kazan konuşmacı olarak katıldı.

 

Çalışmanın kaydını aşağıda izleyebilirsiniz.