DUYURULAR

🏠  Anasayfa  ➝  Duyurular

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Önünde Kurgusal Savunma Yarışması

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Önünde Kurgusal Savunma Yarışması

10:23 . 16 Kasım 2019


Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi tarafından 10 Aralık İnsan Hakları günü etkinlikleri kapsamında "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde Kurgusal Savunma Yarışması" düzenlenmiştir.

 

Bu yarışma ile stajyer avukatlar ve Hukuk Fakültesi öğrencilerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi süreci ile ilgili farkındalıklarının arttırılması ve bu konu ile ilgili edinmiş oldukları hukuk nosyonunu kullanabilme, yorum yapabilme, konuyla ilgili yargı içtihatlarını değerlendirebilme ve fikirlerini sözlü olarak ifade edebilme becerilerinin geliştirilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır.

 

Yarışmaya stajyer avukatlar ve hukuk fakültelerinin 3. ve 4. sınıf öğrencileri katılım sağlayabilecektir. Katılımcıların stajyer avukat ve hukuk fakültesi 3. veya 4. sınıf öğrencisi olduklarını belgelemeleri gerekmektedir. Bu belgeler ve iletişim bilgileri aşağıda belirtilen video ile birlikte gönderilmelidir.

 

Stajyer avukatlar ve hukuk fakültesinin 3. ve 4. sınıf öğrencileri için iki ayrı "Kurgusal Olay" hazırlanmış olup ekte sunulmaktadır. Stajyer avukatların sunumları kendi aralarında ayrı, hukuk fakültesi öğrencilerinin sunumları kendi aralarında ayrı değerlendirilecektir.

 

Katılımcılardan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde kurgusal olaya uygun başvurucu avukatı olarak sözlü sunum yapması beklenmektedir. Buna ilişkin 15 dakikayı geçmeyecek bir video hazırlanarak,  wetransfer ile kurgusalsavunma@barobirlik.org.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir. Videolar sadece avukat rolünde olan yarışmacının görüntüsünü ve sesini net bir biçimde içermeli ve 15 dakikayı aşmamalıdır. Aksi halde değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Yukarıda yer verilen koşulları taşıyan başvurular Türkiye Barolar Birliği tarafından oluşturulacak seçici komisyon tarafından değerlendirilecek ve dereceye girenler Türkiye Barolar Birliği web sitesinde 4 Aralık 2019 tarihinde yayınlanacaktır.

 

Yarışmada derece alanlar için ödül 8 Aralık tarihinde İnsan Hakları etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek törende verilecektir ve aynı gün videoları Türkiye Barolar Birliği web sitesinde yayınlanacaktır.

 

Ödüller;

 

Stajyer avukatlar için

 

Hukuk Fakültesi Öğrencileri için

Yarışmada birincilik ödülü 3.000 TL

 

Yarışmada birincilik ödülü 3.000 TL

Yarışmada ikincilik ödülü 2.000 TL                       

 

Yarışmada ikincilik ödülü 2.000 TL

Yarışmada üçüncülük ödülü 1.000 TL              

 

Yarışmada üçüncülük ödülü 1.000 TL

 

Son başvuru tarihi 25 Kasım Pazartesi saat:18.00'dir.

 

Ek-1: Stajyer avukatlar için kurgusal olay

Ek-2: Hukuk Fakültesi 3. ve 4. Sınıf öğrencileri için kurgusal olay