HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Barolardan Ortak Açıklama: Avukat Yaşarsa Adalet Yaşar

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

15:32 . 27 Eylül 2023

Barolar ve Türkiye Barolar Birliği, avukatlara yönelik şiddete son demek üzere Av. Mehmet Erdal Çam’ın katledildiği Bodrum’da ve 81 ilde adliye önlerinde 27 Eylül 2023 Çarşamba günü eş zamanlı olarak basın açıklamaları gerçekleştirdiler.

 

İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz’ın Bodrum da yapılan yürüyüş ve açıklamaya katıldığı eylemin İzmir’deki adresi ise İzmir Adliyesiydi.

 

İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Zöhre Dalkıran’ın okuduğu açıklamaya katılan çok sayıda avukat ellerinde “Avukata Dokunma”, “Avukata Şiddete Son”, “Avukat Yaşarsa Adalet Yaşar”, “Avukat Güvende Değilse Yurttaş Tehlikede” dövizleri taşıdılar.

 

Yapılan açıklamada  avukatların; her geçen gün daha fazla öldürme, yaralama, tehdit, hakaret gibi saldırıların mağduru haline geldiği ifade edilerek “Bazen sözlü bazen silahlı olan; bazen müvekkilden bazen karşı taraftan kaynaklanan ve bazen yaralama bazen ölümle sonuçlanan bu saldırıların değişmeyen ortak bir yönü var: Avukatların bu saldırılarla karşı karşıya kalmalarının nedeni, yalnızca mesleki faaliyetlerini yerine getirmeleridir.” denildi. Açıklamada münferitmiş gibi görülen saldırıların aynı zamanda avukatlık faaliyetine, savunmaya, dolayısıyla adil yargılanma hakkına ve adaletin tesisine yönelik olduğu dile getirilerek “Avukata yönelik şiddet, toplumun genelinde gözlenen şiddet eğiliminden veya diğer meslek mensuplarına yönelik şiddetten önemli farklılıklar içermektedir. Bu nedenle, avukata yönelik şiddete ilişkin gerekli adımlar atılarak, özel olarak önlem alınması elzemdir.” ifadeleri kullanıldı.

 

Meclis Araştırması Açılsın

 

“Avukata saldırma pervasızlığını gösteren saldırganlar bu cüreti, mesleğin itibarsızlaştırılması çabasından ve cezasızlık politikalarından alıyorlar. İnfaz kanunlarında yapılan değişiklikler, cezasızlık politikalarını daha da derinleştiriyor. Avukata yönelik şiddetle, ciddi bir politika benimsenerek mücadele edilmediği sürece, tekil vakalarda verilen ancak infaz düzenlemeleri nedeniyle göstermelik kalan cezalarla yol alınması mümkün değildir.” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada  yeni yasama döneminde, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılması, konuyla ilgili TBMM araştırma komisyonu kurulması ve Türkiye Barolar Birliğinin Adalet Bakanlığına sunduğu önerilerde yer alan gerekli düzenlemeler acilen hayata geçirilmesi talep edildi.

 

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayınız