HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

İzmir Barosu LGBTİ+ Hakları Komisyonunun Hak İhalllerini Önlemeye Yönelik Çalışmaları, Meslektaşlarımızın Katılımıyla Hayat Buluyor

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

16:43 . 17 Temmuz 2023

Temel hak ve özgürlükleri ihlal edilen ve nefret söylemlerinde hedef haline getirilen LGBTİ+’ların şiddetle yoğun şekilde karşı karşıya kaldığı “Onur Ayı"nda, komisyon çalışmalarının ve hak mücadelesinin güçlendirilmesi kapsamında ilk olarak 17.06.2023 günü Baro Bahçe’de kahvaltı düzenlendi. 
 
 
LGBTİ+’ların uğradığı şiddetin kaynağı olan aynı nefretin okları, bu kez İzmir Barosunu hedef gösterdi. Gerici grupların tüm saldırılarına ve engelleme çabalarına karşın meslektaşlarımızın dayanışmasıyla yapilan kahvaltıda konuşan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Zöhre Dalkıran “dayanışma ve mücadeleyle bir arada olduğumuzda aşamayacağımız hiçbir faşist saldırı ve engel olmadığını" dile getirdi. 
 
 
Hukuk ve sinemanın birleştiği SineBaro bu yılki açılışını trans bireylerin yaşadığı hukuki sorunları gündeme taşıyan Muhteşem Kadın (Una mujer fantástica) filmi ile gerçekleştirdi. 21.06.2023 tarihinde İzmir Barosu yönetim kurulu üyesi Av. Gamze Şimşek’in sunumuyla,  film üzerine sanatsal ve hukuki boyutta tartışmalar yapıldı. 
 
 
19.06.2023 tarihinde Av. Mahmut Şeren’in kolaylaştırıcılığı ile “LGBTİ+’ların Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Özgürlüğüne Bakış: Onur Yürüyüşleri Atölyesi” ve 22.06.2023 tarihinde Av. Kerem Dikmen’in kolaylaştırıcılığı ile “LGBTİ+ 101 Temel Kavramlar ve Mitler Atölyesi” düzenlendi.
 
 
Atölye çalışmalarında yer alan meslektaşlarımızın da katılımı ile 25.06.2023 tarihinde LGBTİ+ Bireylerin gerçekleştirmek istedikleri Onur Yürüyüşü etkinliğinde yaşanabilecek hak ihlallerinin gözlenmesi ve hukuki destek sağlanması amacıyla “İzmir Barosu Hukuki Destek Ekibi” oluşturuldu. 
 
 
Çok sayıda meslektaşımızın yer aldığı ekipte görevleri sırasında polis şiddetine maruz kalan ve hukuksuz şekilde gözaltına alınan meslektaşlarımıza yönelik eylemlere ilişkin yapılacak suç duyuruları hakkında 18.07.2023 tarihinde Saat 18.30’da “Özgür Kürsü”de basın açıklaması yapılacaktır. 
 
 
İzmir Barosu olarak “Nefrete İnat Yaşasın Hayat!” diyerek mücadelemize devam edeceğiz.