HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Hatay Milletvekili Meslektaşımız Av. Ş. Can Atalay Serbest Bırakılsın

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

09:59 . 02 Haziran 2023

14 Mayıs 2023'de yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay Milletvekili seçilen ve halen Silivri'deki Marmara Cezaevi'nde tutuklu bulunan meslektaşımız Şerafettin Can Atalay, seçim sonuçlarının kesinleşmesine ve avukatları tarafından mazbatası alınmış olmasına rağmen hâlâ tahliye edilmemiştir.

 

Anayasa’nın 83. maddesi; "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis'in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz." hükmünü içermektedir.

 

Anayasa’nın bu açık hükmüne rağmen, Yargıtay'a yapılan başvuru hakkında henüz karar verilmemesi  ve Av. Ş. Can Atalay'ın halen cezaevinde tutulması hem Anayasal hem de Türk Ceza Kanunu kapsamında suç niteliği taşımaktadır. Milletvekili dokunulmazlığı ihlal edildiği gibi, halkın iradesi de yok sayılmaktadır.

 

Bu ülke tarihinin en demokratik, yaratıcı, eşitlikçi ve en kapsayıcı barışçıl kitlesel hareketi olan Gezi Direnişi gerekçe gösterilerek, 6 yıl sonra açılan davada, diğer sanıklarla birlikte önce beraat eden sonrasında yürütmenin yargıya müdahalesi sonucu tekrar yargılanıp hapis cezasına mahkum edilen meslektaşımızın siyasi hakları ihlal edilmekte, siyasi faaliyette bulunma hakkı engellenmektedir.

 

Hiçbir koşulda ve hiçbir zaman hukukun üstünlüğü mücadelesinden vazgeçmeyen İzmir Barosu olarak, meslektaşımız Av. Ş. Can Atalay'ın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

 

Saygılarımızla.