HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

"Sosyal Medya Yasa Düzenlemeleri ve İfade Özgürlüğü" Canlı Yayında Değerlendirildi

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

İzmir Barosu tarafından düzenlenen canlı yayında sosyal medya düzenlemeleri ve şu an gündemde olan sosyal medya yasa tasarısı hazırlığı, ifade özgürlüğü bağlamında değerlendirildi. yayını haberin devamında izleyebilirsiniz.

13:02 . 23 Eylül 2021

İzmir Barosu tarafından düzenlenen canlı yayında sosyal medya düzenlemeleri ve şu an gündemde olan sosyal medya yasa tasarısı hazırlığı, ifade özgürlüğü bağlamında değerlendirildi.

 

İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Ayşe Kaymak’ın moderatörlüğünde gerçekleşen canlı yayına, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ile Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’ndan Doç. Dr. Tezcan Durna katıldılar.

 

Canlı yayın açılışında, İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, daha özgür bir ülke düşünü hiçbir zaman kenarda bırakmadıklarını ifade ederek “bütün  yasaklara karşı mücadele etmeyi sürdürüyoruz” dedi.

 

Av. Ayşe Kaymak ise ülkemizde sansür ve oto sansür sonucunu doğuran yasal düzenlemeler, uygulamalar, soruşturmalar ve gözaltıların ifade özgürlüğünü kullanılamaz hale getirdiğini ifade ederek “Türkiye, ifade özgürlüğü konusunda ne yazık ki dünyanın en geri ülkeleri noktasına gelmiş durumda. Biz biliyoruz ki ifade özgürlüğünün olmadığı yerde, diğer bütün haklar da büyük tehdit altında” dedi.

 

Oturumun ilk konuşmasını yapan Prof. Dr. Yaman Akdeniz, başlangıçta çocukları zararlı içerikten korumak için çıkarılan 5651 sayılı Kanun’un kapsamının sürekli genişletildiğini ifade ederek ”geçtiğimiz yıl pandemi dönemi fırsat görülerek tekrar bir düzenlemeye gidildi. Özellikle erişim engelleme kararının yanına bir de içeriklerin yayından çıkartılması yaptırımı eklendi. Bu aslında sansürün uygulamada başlamasına işaret ediyor. Artık sadece içeriklere erişim engellenmiyor, bazı içerik ve haberler tamamen arşivlerden ve haberlerden çıkartılıyor” dedi. Prof. Dr. Yaman Akdeniz, sosyal medya yasa düzenlemesi Meclis’e geldiği zaman, muhalefet partileri ve baroların bu konuda sessiz kalmamaları gerektiğini ifade etti.

 

Doç. Dr. Tezcan Durna ise sosyal medya yasa tasarısının niyeti açık edilirken, dezenformasyon terörü kavramının kullanıldığını ifade ederek “bu, kavramın neye hizmet edeceği konusunda bize çok ipucu veriyor aslında. İktidarı sürdürmek için böyle bir kavrama yaslanılıyor. Hem dezenformasyon kavramını daha çok baskılama ve iktidarını devam ettirme açısından, hem de dezenformasyonu bizatihi kendisi yaparak yapıyor bunu. İktidarını sürdürmeye çalışıyor” dedi.

 

Canlı yayının tamamını aşağıda izleyebilirsiniz