MERKEZLER

Kurgusal Duruşma Çalışması-15.04.2017

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

İzmir Barosu her staj dönemi sonunda gerçekleştirdiği kurgusal duruşma çalışmalarından yenisini 15 Nisan 2017 günü İzmir Adliyesi 5 ve 6. Ağır Ceza mahkemeleri salonlarında gerçekleştirdi. Çalışmaya katılan 190 stajyer avukata uzmanlaşma tavsiyesinde bulunuldu.

İzmir Barosu her staj dönemi sonunda gerçekleştirdiği kurgusal duruşma çalışmalarından yenisini 15 Nisan 2017 günü İzmir Adliyesi 5 ve 6. Ağır Ceza mahkemeleri salonlarında gerçekleştirdi. Çalışmaya katılan 190 stajyer avukata uzmanlaşma tavsiyesinde bulunuldu.

 

Açılış konuşmasını yapan Baro Başkanı Av. Aydın Özcan, İzmir Barosu’nun, staj eğitimine büyük önem verdiğini ifade ederek, eğitim süresi boyunca stajyer avukatları gerek teorik gerekse pratik anlamda mesleğe hazır hale getirmek için adeta bir akademi gibi çalıştığını belirtti. Staj döneminin mesleğe hazırlanmak anlamında çok önemli olduğunu vurgulayan Av. Aydın Özcan, “Bu dönemde teorik ve pratik olarak kendinizi mesleğe hazırlıyorsunuz. Ayrıca staj yaptığınız bürolardaki çalışmalarınız çok önemli. O büroları mutlaka kendi büronuz gibi düşünür, orada size verilen işleri kendi işinizmiş gibi ele alırsanız mesleğe başladığınızda da hiç zorlanmadan kendi işlerinizi yürütebilirsiniz” dedi.

 

Avukatlık Kanunu ve Avukatlık Meslek Kuralları konusunda da uyarılarda bulunan Av. Aydın Özcan,  “Avukatlık Kanunu’nu baştan sona birkaç defa okuyun, avukatlık meslek kurallarını baştan sona birkaç defa okuyun. Birbirimize saygı göstermeli, meslek kurallarımıza uymalıyız” dedi.

 

Av. Aydın Özcan, İzmir Barosu’nun 2014 yılında Genç Avukatlar Meclisi’ni kurduğunu ifade ederek, “yarın sizler de avukat olduğunuzda bu meclisin doğal üyesi oluyorsunuz. Orada ortak akıl üretmeye başlıyorsunuz, Yönetim Kurulumuza birçok öneri getirebiliyorsunuz. Bizler de genç meslektaşlarımızın önerilerini dikkate alarak çalışmalarımızı yapıyoruz. İşte genç ofisleri kurduk. Orada kendini mesleğe iyi hazırlayan bir meslektaşımız, and içip mesleğe başladığında çok düşük bir kira gideriyle, bürosu hazır, sekreteri hazır, telefonu hazır mesleğe başlayabiliyor. Ama bunu yapabilmeniz için şu günleri çok iyi değerlendirmeniz lazım. Staj bittiğinde ben bu mesleği tek başıma yapabilirim özgüvenine sahip olmanız lazım. Onu yakalamanız için de işi ciddiye almanız lazım. Eğer bunu yaparsanız siz kazanırsınız” dedi.

 

İzmir Barosu’nun avukatların mesleki gelişimleri anlamında birçok konferans, seminer ve yabancı dil ağırlıklı cazip kurslar düzenlediğini söyleyen Özcan “sözümüz var, uluslararası anlamda seminerler yapacağız. Onlara lütfen katılın. Bir alanda uzmanlaşmak gerçekten çok önemli. İzmir’deki uluslararası davaları, Ege bölgesindeki uluslararası davaları maalesef başka şehirlerden gelen meslektaşlarımız alıyor. Sizler kendinizi iyi geliştirebilirseniz, uzmanlık alanınızı seçebilirseniz beş-on yıl sonra çok iyi bir kariyer sahibi olabilirsiniz. Zamanınızı çok iyi kullanın, kendinizi geliştirin mesleğinizi geliştirin. Bunu yaptığınız zaman İzmir Barosu da sizler sayesinde uluslararası bir baro olur. Tek hedefimiz bu olmalıdır diye düşünüyorum” dedi.

 

İzmir Barosu Başkan Yardımcısı ve Staj Eğitim Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Av. Mustafa Çetin ise uzmanlaşmaya dikkat çektiği konuşmasında “Mesleğin başındayken bir konuda yüksek lisans yapın ve uzmanlaşın. Nüfus olarak bizimle aynı olan Almanya’da 164 bin avukat var. Bizde 100 bin avukat var. Ancak 1960’lı yıllardan beri Alman Hukuku’nda uzman avukatlık sistemi gelmiş bir avukat ancak üç konuda uzmanlaşabiliyor. 164 bin avukatın 54 bin tanesi uzmanlaşmış” dedi.

 

Bir buçuk ay süren staj dönemi sonunda danışman avukatlarla çalışan stajyer avukatlar, Ceza Hukuku, Aile Hukuku, Asliye Ticaret ve İş Hukuku alanlarında örnek olaylar üzerinden kurgusal bir duruşma yapıyorlar.

 

TÜM FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ >>>