HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Yıldızların Altında SineBaro Keyfi Yeniden Başladı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Eylül ayı boyunca her hafta perşembe günleri devam edecek olan Sinebaro etkinliği başladı.

09:16 . 13 Eylül 2023

Eylül ayı boyunca her hafta perşembe günleri devam edecek olan Sinebaro etkinliği başladı.

 

Hukuk ve sinemanın sentezi SineBaro’da buluşan meslektaşlarımız; geçtiğimiz hafta, Asgar Farhadi'nin senaryosunu ve yönetmenliğini üstlendiği 2016 yılı, İran-Fransa ortak yapımı "Satıcı (Füruşende)" filmini İzmir Barosu terasında açık hava sineması tadında izlediler; filmin ardından yapılan söyleşiye katıldılar.

 

İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz, etkinliğin açılışını, “cezasızlık politikalarının toplumdaki olumsuz etkileri üzerine izleyeceğimiz filmin konusunun bize tanıdık geldiğini, aynı politikaların sonucu bir yandan avukata yönelik şiddet artarken bir yandan da avukatların haksız yere tutuklandığını, meslektaşımız Av. Can Atalay’ın serbest bırakılması için İzmir Barosu olarak çağrıda bulunmak için SineBaro’nun hemen ardından Anayasa Mahkemesine gitmek üzere yola çıkılacağını” bildirdiği sözleriyle yaptı.

 

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gamze Şimşek’in sunumuyla izlenen filmin, hem sanat yönü konuşuldu hem de “devletin cezasızlık politikaları sonucu oluşan toplumsal normlar, şiddet mağduru kadınların psikolojisi ve erkek egemen düşünce yapısıyla birey olarak yok edilen kadınlar”üzerine film ekseninde değerlendirmeler yapıldı.

 

Avukatlık Kanunu’nun öngördüğü meslek içi eğitimin bir parçası olarak SineBaro adıyla düzenlediğimiz etkinlikler ile hukuk, avukatlık mesleği, haklar ve özgürlükleri sinema filmleri üzerinden mercek altına alıyoruz.

 

Eylül ayı boyunca devam edecek olan etkinlikte gösterilecek filmlere ilişkin duyuru ve bilgilendirmeleri internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Tüm meslektaşlarımızı bu keyifli çalışmaya katılmaya davet ediyoruz.