HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Av. Selçuk Kozağaçlı’nın Tamamen Keyfi Şekilde Kelepçelenerek Babasının Cenazesine Getirilmesi Hukuken ve Vicdanen Kabul Edilebilir Değildir

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Söz konusu meşum olayın sorumluları hakkında gerekli yasal işlemin başlatılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz

23:53 . 28 Ocak 2019

26 Ocak 2019 günü hayatını kaybeden emekli kaymakam ve vali yardımcısı merhum Ayhan Kozağaçlı'nın cenaze töreni bugün Konya Merkez Musalla Halkabi Köşk Camii'nde yapıldı. İstanbul Silivri Kapalı İnfaz Kurumu'nda bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan meslektaşımız Av. Selçuk Kozağaçlı, babasının cenaze törenine yoğun güvenlik önlemleri arasında getirildi. Tören esnasında daha önce mafya liderlerine dahi reva görülmeyen bir muamele ile, sivil giyimli bir jandarma görevlisine kelepçelenen Av. Selçuk Kozağaçlı, babasına son vedasını bu şekilde gerçekleştirmek zorunda kaldı.

 

Bilindiği üzere Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 93. maddesinde, "Yakalanan veya tutuklanarak bir yerden diğer bir yere nakledilen kişilere, kaçacaklarına ya da kendisi veya başkalarının hayat ve beden bütünlükleri bakımından tehlike arz ettiğine ilişkin belirtilerin varlığı hâllerinde kelepçe takılabilir" denilmektedir.

 

Oysa, kamuoyunun yakından bildiği gibi; Av. Selçuk Kozağaçlı, hakkında devam eden bir yargılama nedeniyle 2017 yılından beri tutuklu olduğu davada 14 Eylül 2018 tarihinde tahliye edilmiş ancak savcının itirazı üzerine yine aynı mahkeme tarafından üç gün sonra yeniden tutuklanmıştır. Av. Kozağaçlı, söz konusu süreçte, hakkındaki yakalama kararını bildiği halde, İstanbul Adliyesi'ne kendi özgür iradesi ile giderek hakîm karşısına çıkmıştır.

 

Av. Kozağaçlı, mesleki faaliyetlerini sürdürdüğü sırada,  bu faaliyetler nedeniyle onlarca kez yurt dışına çıkmış olup hakkında devam eden tüm davalara rağmen yurda dönmekten imtina etmemiştir.

 

Meslektaşımız Selçuk Kozağaçlı, şimdiye kadar takındığı tutum ve davranışlar neticesinde kendisinin veya başkalarının hayat ve beden bütünlüklerine kastetmiş, bu yönde eğilimi olmuş biri de değildir. Bu sebeple, Av. Selçuk Kozağaçlı'nın kendisine ve etrafındakilere zarar verme ya da kaçma ihtimali yoktur.  

 

Dolayısıyla meslektaşımız, en acılı gününde, tamamen keyfi şekilde kelepçelenerek babasının cenazesine getirilmiş bulunmaktadır. Bu durumu ne hukuken ne de vicdanen kabul etmek mümkündür.

 

Bugün yaşanan elim olay, ülkemizde avukatlara karşı takınılan hoyrat tavrın açık bir göstergesi niteliğindedir. Söz konusu meşum olayın sorumluları hakkında gerekli yasal işlemin başlatılması için yetkilileri göreve çağırıyor, bu vesile ile merhum Ayhan Kozağaçlı'ya Allah'tan rahmet, Av. Selçuk Kozağaçlı ve ailesine başsağlığı diliyoruz.

 

İzmir Barosu

Yönetim Kurulu Adına

Av. Özkan YÜCEL

BAŞKAN