HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Ankara’daki Baro Başkanlarına İzmir’den Büyük Destek

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

23:42 . 22 Haziran 2020

Adaletin ve baroların bağımsızlığı için Ankara’ya doğru yola çıkan ancak Ankara girişinde durdurularak fiili olarak gözaltına alınan baro başkanı ve avukatlar için İzmir Barosu önünde oturma eylemi düzenlendi. Çok sayıda avukat, sivil toplum örgütü temsilcileri ve yurttaşların katıldığı eylemde konuşan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Özgür Yılmazer, baro başkanlarının Ankara’da Anıtkabir’e gideceklerini ve oradan da sorunlarını anlatmak üzere TBMM’ye geçeceklerini ifade ederek “onlar hukuk için, adalet için, insan hakları için ve bu ülkenin yurttaşlarına ses olmak için yürüyorlardı” dedi. Baro başkanlarının yürüyüşleri boyunca halktan büyük destek aldığını ifade eden Av. Özgür Yılmazer, “başkanlarımızın ne için yürüdüğünü yurttaşlarımız anladı. Ama bu ülkeyi yöneten siyasi iktidar anlamadı ve Türkiye Barolar Birliği’nin başındaki zat anlamadı ya da anlamak istemedi” dedi. Baro başkanlarının yürüyüşlerinin anayasadan ve uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan en temel haklardan birisi olduğunu dile getiren Av. Özgür Yılmazer, “maalesef bu hak hukuka aykırı bir şekilde Ankara girişinde engellendi. Başkanlarımızın ve beraberlerindeki meslektaşlarımız şu anda fiilen gözaltındalar. Kendileri abluka altına alınmış, dışarıya çıkmaları engelleniyor. Yani şu anda kolluk güçleri kanunsuz bir emri uygulayarak suç işliyor ve baro başkanlarını, meslektaşlarımızı hukuka aykırı bir biçimde gözaltında tutuyorlar” dedi.

 

YEMEK VERİLMESİ ENGELLENDİ

 

Ankara Barosu’nun abluka altındaki avukatlara vermek istedikleri yemeklerin verilmesinin dahi engellendiğini ifade eden Av. Özgür Yılmazer “karşı çıkılan şey aslında bir süre önce FETÖ tarafından uygulanmak istenen bir proje. Dolayıyla baro başkanlarımız ve meslektaşlarımız bu hain FETÖ projesine karşı çıkıyorlar” dedi. Aslında tek amacın tüm muhalif seslerin susturulmak olduğunu dile getiren Yılmazer, “bugün Ordu Barosu Başkanı gözaltına alınmak istedi, Gaziantep Barosu Başkanı darp edildi, İzmir Barosu Başkanı darp edilmek istendi. Bunların hepsi bize bugün hükümetin içine düşmüş olduğu aczin ne boyutta olduğunu da çok iyi gösteriyor. Biz tüm bu hukuka aykırılıklar ortadan kaldırılana, kanun tasarısı çekilene, başkanlarımıza ve meslektaşlarımıza uygulanan hukuka aykırılıklar son buluncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Asla ve asla teslim olmayacağız, vazgeçmeyeceğiz, biat etmeyeceğiz” dedi.

 

YAŞANANLAR TÜRKİYE’NİN UTANCI

 

Oturma eylemine video konferansla katılan İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel ise tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında yaşananların Türkiye’nin utancı olduğunu ifade etti. Türkiye’nin gittikçe faşizan bir rejimle yönetildiğini ifade eden Av. Özkan Yücel, “Türkiye baskıcı bir ülke haline, totaliter bir ülke haline geldi. Bugün burada yaşananlar, bugün baro başkanları ve avukatların burada yaşadıkları kamuoyu tarafından da görüldü ve artık baroların neden yürüdüğünü soran kalmadı, çünkü herkes biliyor. Ama biz mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.