HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Basına ve Kamuoyuna

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

Ölüm orucunda kritik seviyeyi geçen Mustafa KOÇAK'ın sağlık durumuna ilişkin endişelerini gidermek üzere ve gerekli sağlık tedbirleri alınmak suretiyle, ailesi ve avukatları ile görüşmesi gecikmeksizin sağlanmalıdır.

20:15 . 03 Nisan 2020

İzmir Kırıklar 1 No'lu F Tipi Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu olarak bulunan ve “adil yargılanma hakkı talebiyle ölüm orucunda” olan Mustafa Koçak yaşamsal risk ve kalıcı bedensel hasarlar yönünden kritik eşiği aşmıştır.

 

Süreç içinde ve halen Mustafa KOÇAK'ın bağımsız hekimlerce muayene edilme ve sürecin izlenmesine yönelik talebi yerine getirilmemektedir.

 

Keza, Mustafa KOÇAK'ın sağlığından endişe eden ailesi ve avukatlarının Koçak’la görüşme talepleri de Cumhuriyet Başsavcılığınca bakanlık genelgesi ve salgın önlemleri gerekçe gösterilerek reddedilmiştir.

 

Önemle belirtmek gerekir ki; Uluslararası hukuk ve İstanbul protokolü hükümleri uyarınca, yaşamsal risk sınırına gelen Mustafa Koçak’ın acilen bağımsız ve kendi izin verdiği hekimlerce kapsamlı bir muayeneden geçirilmesi şarttır.

 

Ayrıca, ailesinin ve kamuoyunun ölüm orucunda kritik seviyeyi geçen Mustafa KOÇAK'ın sağlık durumuna ilişkin endişelerini gidermek üzere ve gerekli sağlık tedbirleri alınmak suretiyle, ailesi ve avukatları ile görüşmesi gecikmeksizin sağlanmalıdır.

 

Kamuoyunun bilgisine sunarız. Saygılarımızla.