MERKEZLER

Medeni Kanun’un Kabulünün 98. Yıldönümü Nedeniyle Düzenlenen Panele Katıldık

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kent Konseyi ve Türk Kadınlar Birliği işbirliğiyle, Medeni Kanun’un kabulünün 98. yıldönümü nedeniyle panel düzenlendi.

 

Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda 17 Şubat 2024 tarihinde düzenlenen etkinliğe İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi’nden sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Av. Elçin Kılınçer Ot konuşmacı olarak katıldı.

 

Av. Elçin Kılınçer Ot konuşmasında “Yürürlüğe girdiği dönem bakımından çağın oldukça ilerisinde olan, dini yurttaşların vicdanına bırakan, çağdaşlaşmanın belgesi Medeni Kanunumuz bugün hala ulu bir çınar gibi. O dönemki eksikliklerin/eşitsizliklerin giderildiği 2002 yılında yürürlüğe giren Medeni Kanunumuzun değiştirilmek istendiği ve kadın aleyhine düzenlemeler getirilmesinin planlarının yapıldığı o dönemin oldukça gerisinde kalan bugünlerde, bu karanlık zihniyete teslim olmayacağız, birbirimize yurt olarak mücadele etmeye devam edecek, daha çok çalışacağız.” dedi. Ayrıca İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi çalışmalarından da bahseden Kılınçer Ot; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığınca yapılan Aile Çalıştayları ve Medeni Kanun Çalıştayına ilişkin İzmir Barosunun katılımı ve görüşlerini aktardı.