MERKEZLER

Hakikat Hakkı Bağlamında Cezasızlık Paneli Düzenlendi

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

İzmir Barosu tarafından İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında Prof.Dr. Nilgün Toker, Batman Barosu Başkanı Av. Erkan Şenses, gazeteci Murat Çelikkan’ın katılımıyla “Hakikat Hakkı Bağlamında Cezasızlık” paneli düzenlendi.
Moderatörlüğünü Av. Aysun Akşehirlioğlu’nun yaptığı panelde, Prof.Dr. Nilgün Toker cezasızlığın bir adaletsiz bırakma hali olduğunu ifade ettiği konuşmasında “Esasında adalet arayışının engellenmesidir cezasızlık. Cezasızlığın genelde devletin hukuk dışına çıkan eylemleriyle ilgili olduğunu düşünüyoruz. Ama örneğin çocuğa ya da kadına yönelik suçlarda da cezasızlık söz konusu. Şimdi bu devletin eylemi değil fiilen; ama, devletin koruması olmaksızın gerçekleşmeyecek olan bir cezasızlığın var olduğunu biliyoruz.” dedi. Cezasızlığın toplumsal zihniyette de kökleştiğini ifade eden Toker, “Toplum içerisinde devletin koruması altında gerçekleşmiş bütün adaletsizlikler, aslında kökenlerini bir toplumsal zihniyetten alıyor ve galiba bence cezasızlık dediğimiz şeyin içinde tartışmamız gereken şey sadece bir yargı mekanizması değil; aynı zamanda bir cezasızlık kültürü ile kavga etmemiz gerekiyor.” dedi.
 
 
Cezasızlığın Osmanlı’dan bu yana var olan bir gelenek olduğunu ifade eden Batman Barosu Başkanı Av. Erkan Şenses ise bu cezasızlığın halen devam ettiğini, cezasızlık politikasının devlet eliyle meşrulaştırılmaya çalışıldığını somut dava örnekleriyle anlattı. Şerzan Kurt, Roboski Katliamı ve Tahir Elçi davalarında da faillerin cezasız bırakılmaya çalışıldığını belirtti.
 
 
Hafıza Merkezi’nden gazeteci Murat Çelikkan ise Türkiye’de kamu görevlilerinin yargılanmasının önündeki en büyük engelin Memurin Muhakemat Kanunu olduğunu ifade ederek dünyanın farklı ülkelerinde yükselen otoriterleşme eğilimlerinin ortak özelliğinin ilk hedeflerinin hakikat olduğunu dile getirdi. Dünyadaki hakikat komisyonlarından örnekler veren Çelikkan belgelemenin çok önemli bir gereklililk olduğunu ifade ederek “Umudu canlı tutmak bizim işimiz.” dedi.